Според регламентите на Парижкото споразумение всяка държава трябваше до края на тази година да обяви националните си цели за намаляване на въглеродните емисии. България със своята "Стратегия за устойчиво енергийно развитие до 2030 г." не дава икономически и енергиен отговор на това как ще постигнем въглеродна неутралност до 2050 г. Дългосрочната стратегия за декарбонизация, която е готова от март месец, предлага икономически решения, които намаляват емисиите на България на около 75% от сегашните нива, което не е достатъчно. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Георги Стефанов, ръководител "Климат и енергетика" в WWF – България.
"Служебният премиер Стефан Янев ще участва на утрешната среща на световните лидери COP26, където се очаква да постави България по пътя за по-амбициозни климатични цели", каза гостът.
От думите му стана ясно, че България е една от най-добре финансово подкрепените държави членки на ЕС с новите финансови инструменти за зелен преход. Оперативните програми, Плана за възстановяване и устойчивост, Фондът за справедлив преход позволяват огромна сума пари да бъде насочена за декарбонизацията на цялата ни икономиката.
"С въглищата нямаме проблем – трябва да се съгласим на национално ниво какви са икономическите и енергийните ни алтернативи и какви икономически дейности е необходимо да създадем в отделните региони за трансформацията на въглищната индустрия", каза гостът.
Друга тема от разговора бе свързана със зеления преход на Полша.
От тази година до 2049 г. Полша ще направи изключително много за трансформацията на енергийния си сектор. Тя е държавата в Европа и по света, която има най-голям дял въглищна енергетика - 78% от енергията в страната се добива от въглища. Още от следващата година Варшава ще започне да затваря въглищните си централи. Единствено най-новите мощности ще продължат да работят след 2050 г., обясни Стефанов.
Целия разговор вижте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Собствениците на имоти в „Баба Алино“ - с петиция за спиране на събарянето на незаконните сгради
"Възраждане" за уволнението на Коев: Именно от негово интервю разбрахме за "тайния" град
Камион премаза възрастна жена на пешеходна пътека във Варненско
Адвокат за Баба Алино: Вещното право и строителното право са различни неща
Асен Василев: През 2025 г. нещата взеха да излизат от контрол
Българската военна индустрия процъфтява, но влиянието ѝ в Украйна отслабва
KPMG очаква Ормуз да отвори до края на юни
KPMG очаква Фед да повиши лихвите 2 пъти до края на годината
Туризмът у нас надминава отчасти 2019, но потенциалът за развитие е още по-голям
Новините в развитие
Джони Деп на 63 - любимите коли на холивудската звезда
Днешните SUV са по-големи от танкове от Втората световна война
BMW реши основен проблем при водородното iX5
Брутален Mercedes-Benz SL Brabus 7.3S V12 си търси нов собственик
Mazda тества система, който „изяжда“ CO2 в движение
Рекордни резултати на матурата по БЕЛ, най-високи са в София, Смолян и Пловдив
Демография в криза: Защо се отлага раждането на дете?
Кремен Георгиев: Цената на топлото трябва да е справедлива не само за абонатите
преди 4 години Страната ни е една от най-добре финансово подкрепените държави членки на ЕС с новите финансови инструменти за зелен преход >> ше клопат отговорните другари (и майстори). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ще се спънем от амбиция.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години с един по-дебел и с увеличение на токот х5 са ни подкрепили ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години баси смешника, с какво точно са ни подкрепили? Ония няколко жалки милиарда хартийки дето още НЕ са ги дали, тецовете ще ги избият за 2-3 години, да ги махнем за тия смешни пари е замяна на кон за кокошка отговор Сигнализирай за неуместен коментар