IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Преглед на печата за 6 юли

07:41 | 06.07.12 г.
Преглед на печата за 6 юли

Бюджетът е с излишък от 44 млн. лв. за полугодието

в. КапиталDaIly

Бюджетен излишък от 44 млн. лв. за първото полугодие сочат предварителните данни на Министерство на финансите. Според източник на Капитал Daily през юни има минимален дефицит от 23 млн. лв., и с тази сума се намалява натрупаният до края на май излишък от 67.4 млн. лв.

Добрите данни, макар и временни, са сред причините България да изтегли заем от 950 млн. евро при цена на дълга 4.43%. Това бе определено от повечето икономисти като успех, защото страната ни явно бе поставена от инвеститорите в по-горна категория спрямо Румъния например, а фискалната дисциплина е сред малкото безспорни характеристики на това правителство.

Предложението за съдебно назначение без конкурс е оттеглено

в. КапиталDaIly

Председателят на комисията по назначенията и атестирането към Висшия съдебен съвет (ВСС) Георги Шопов вчера оттегли от дневния ред предложение, внесено от председателя на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева, за назначаване на съдия без конкурс.

Става дума за Теодора Нейчева от Окръжния съд в Разград, която в момента е командирована в София, след като не успя да спечели конкурсите в няколко окръжни съдилища, включително и в СГС.

Оттеглянето на предложението става два дни след като "Капитал Daily" разказа за скандална "вратичка" в Закона за съдебната власт, която позволява съдии да бъдат прехвърляни от по-малки в централни съдилища под предлог за слаба натовареност. Случаят с Нейчева обаче не е такъв, тъй като разградският съд не е от слабо натоварените.

Депутатите пренаписаха ограниченията за строежите на плажа

в. „Сега”

Ограничението за строежи по плажа, което регионалният министър Лиляна Павлова твърдо бе решена да прокара, бе пренаписано от депутатите от регионалната комисия в парламента.

Разстоянието между сграда и границата на морския бряг трябва да е поне колкото е висока сградата, решиха народните представители при второто четене на промените в закона за устройство на територията в комисията.

Предложението сградите да се строят навътре в брега на разстояние поне два пъти колкото е височината им не бе прието.

Дават спешно 40 млн. на здравното министерство

в. „Стандарт”

Държавата ще отпусне спешно на Министерството на здравеопазването 40 млн. лв. заради решението на Конституционния съд (КС), с което се отмени прехвърлянето на пари от здравната каса към МЗ. Това съобщи вицепремиерът Симеон Дянков и уточни, че трансферите на средства в две поредни години са правени заради "обезпечаване на увеличаването на дейността в онкологията".

КС обяви за противоконституционен трансферът на пари от здравни осигуровки в размер на 100 млн лв. от касата към здравното министерство. Новината в парламента обяви соцлидерът Сергей Станишев заедно със соцдепутати и колегите им от ДПС Нигяр Джафер и Хасан Адемов. В кулоарите и червени, и депесари коментираха с явно задоволство, че сегашното решение на КС е като "честитка за 3-годишнината от управлението на ГЕРБ".


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:28 | 28.08.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още