Компютърни проблеми бавят ваденето на карти и винетки в София
в. Сега
От няколко седмици пред пунктовете за продажба и зареждане на абонаментни карти на Центъра за градска мобилност се образуват по-големи от обичайното опашки, сигнализираха читатели на "Сега". Един от тях разказа, че за да зареди абонаментната карта на дъщеря си, която е ученичка, е чакал 35 минути, за да стигне до гишето. След като най-после дошъл неговият ред, се оказало, че трябва да изчака още 15 минути, за да бъде обработена картата. Служителката обяснила, че системата има софтуерен проблем, който датира от 1 октомври. Тя се оплакала, че от "поддръжката" карали нея и колегите й да рестартират компютрите си, но и това не помагало да бъдат "пуснати" в системата. В други центрове пък обяснението е било, че в подлезите интернет връзката е лоша.
Над 70% от пътищата в страната са рискови
в. Сега
Обрасли с храсталаци пътища, стърчащи клони, липсващи или поставени не на място знаци, изтрита маркировка, неправилно поставени мантинели – това е състоянието на пътищата в България в момента. Над 70% от проверените 641 км са рискови, стана ясно на конференция по пътна безопасност, проведена по проекта RADAR, който има за цел да направи оценка на риска по пътищата в Дунавския регион, съобщи "Медиапул". Страната ни е начело по загинали на пътя в Европа - 96 на 1 млн. души. По-зле е само Румъния. Ликвидирането на опасностите на пътя би довело до намаляване на катастрофите и жертвите. Необходимите инвестиции се оценяват на около 10.5 млн. лв.
Общините погват собствениците, които декларират повече от едно основно жилище
в. Сега
Отстъпката за основно жилище - 50% от местния данък, ще се запази и в бъдеще, но само за изрядните данъкоплатци. Притежателите на апартаменти и къщи, които досега са хитрували и са декларирали повече от едно основно жилище, за да ползват данъчно намаление, ще бъдат санкционирани. Ако бъдат уличени от данъчни инспектори, че с деклариране на неверни данни са успели да смалят сградния си налог, тези собственици ще трябва да платят на местната хазна спестения данък за целия период, в който са ползвали 50-процентното облекчение. Отделно като наказание ще бъдат лишени от отстъпката дори за основното си жилище.
Преподаватели прибират по 18 бона за учебници
в. Монитор
По 18 бона хонорари може да прибере преподавател в университет за издадени от него учебници, ако се откаже от авторските си права. Това показа проверка на „Монитор“ сред студенти и вузове в страната.
В този случай за учебник те вземат по 290 лв. на издателска кола (б.а. една стандартна издателска кола е 16 страници), а за учебно помагало – 210 лв., става ясно например от правилата за издателска дейност в икономическия университет във Варна. Най-често преподавателите издават по два учебника. Така лектор, написал два учебника от по около 400 страници би взел съответно по около 7 хиляди лева за всеки от тях плюс още 3600 лева, ако издаде и учебно помагало по предмета. Така прибраната сума от преподавателя достига близо 18 бона.
Транспортният министър: 400 млн. лева трябват за ремонти на пътищата
в. Стандарт
Между 300 и 400 млн. лева не достигат за поддръжката и ремонтите на републиканската пътна мрежа. Това обяви министърът на транспорта Росен Желязков в интервю за Дарик. По думите му тази сума не трябва да се компенсира с вдигане на данъците, а да се събере от такси за използването на пътищата. Той подчерта, че при определянето на размерите на таксите за тол-системата по магистралите ще се търси баланс. Според транспортния министър сега тежестта от винетните такси е разпределена неравномерно, като 70% е за леки автомобили и 30% за тежкотоварните, които реално нарушават пътищата много повече.
490 млн. лева повече за здравната каса догодина
в. 24 часа
С 490 млн. лв. да се увеличат парите на здравната каса догодина. Това предвижда проектозаконът за бюджета на НЗОК за 2019 г., който днес здравният министър Кирил Ананиев ще обсъжда с надзорния ѝ съвет. Така парите за здраве ще са в размер на 4,34 млрд. лв. спрямо 3,85 млрд. лв. за тази година. С проектозакона министерството ще се опита да прокара и секторни промени, потвърдиха пред “24 часа” запознати с документа. Сред предложенията е и това разрешение за откриване на нови болници вече да дава Народното събрание, а не както досега - здравното министерство.
Сериозна заетост по курортите преди Коледните и Новогодишни празници
в. 24 часа
Два месеца преди Коледноновогодишните празници, хотелите и къщите за гости в Сапарева баня вече са резервирани. Дестинацията е предпочитана за почивка, заради топлите минерални извори. В планинския курорт Чепеларе 90% от легловата база също вече е заета, разказва БНТ. В полите на Рила планина Нова година ще посрещнат предимно гости от столицата. Повечето от хората вече са платили почивките си като са се възползвали от 30-процентното намаление. В това вилно селище за три дни със закуска едно семейство с деца ще изхарчи около 350 лева.