Европейският съюз (ЕС) проучва възможността да използва милиардите активи на руската централна банка, замразени от страните членки, за възстановяването на Украйна, писа Bloomberg, като се позова на започнати източници.
Дискусиите едва сега започват, след като наскоро юристи са били натоварени със задачата да проверят възможните варианти. Конфискацията на тези активи е изключително сложна и може да доведе до дълги правни битки, посочва Блумбърг.
Но с навлизането на войната в деветия месец и неуспехът досега на санкциите да възпре военните операции на Путин, макар и да влияе на руската икономика, Европейската комисия започва да търси начини да лиши Русия напълно от тези активи.
Фокусът е поставен върху активите на РЦБ от около 300 млрд. долара, замразени в ЕС, САЩ и други съюзни страни след началото на инвазията в Украйна. Брюксел вече е повдигнал въпроса през Вашингтон, но отговорът засега не е ясен. Представители на министерството на финансите са изразили опасения, че евентуалната конфискация би създала опасен прецедент.
Европейската комисия проучва как да принуди Русия да плати за разрушенията, които причинява в Украйна, и призовава европейските лидери да ползват замразените средства за целта в унисон с международното право, заяви говорител на ЕК, без да дава повече подробности.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън още през май посочи, че подобно действие е правно невъзможно в САЩ, но с оглед на огромните разрушения в Украйна е естествено да се търси начин Русия да бъде принудена да плати поне частично за възстановяването на страната.
Кремъл окачестви замразяването на активите на РЦБ като незаконно и посочи, че ще се бори срещу изземването им. "Говорим за акт на международна кражба", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс заяви преди дни пред германската медийна група "Функе", че активите на РЦБ могат да останат замразени като гаранция, докато Русия не се включи доброволно във възстановяването на Украйна.
Украинските власти призовават от месеци насам замразените руски активи да бъдат прехвърлени по сметките на нападната страна, за да бъдат ползвани за реконструкция. Според премиера Денис Шмигал възстановяването ще струва най-малко 750 милиарда долара.
/БТА/


Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Великобритания разширява военните способности с дронове, AI
Торстен Слок очаква ЕЦБ да вдигне лихвата през септември
България е плаха пред европейските институции, бизнесът не знае как работят
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 2
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 1
21 ключови факта за новото BMW X5
Швед направи 16-цилиндров двигател от четири мотора Volvo
Как се раждат безшумните гуми
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Как да носим правилно бялата риза
Задържаха румънец, призовавал към убийства, палежи и екстремистко насилие
Най-кошмарният супергерой? Хлебарка с водолазен костюм
Криза в британския флот: готовността на бойните подводници отново е нулева
Тайните на средиземноморския интериор


преди 3 години До: 0pk глуупав, нали вече ти казах предишния път като пита, но когато те питах същото, ти замълча като бит пееерас! Както винаги правиш при неудобен, въпрос, хахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: khao, на тебе кой ти разказа, че са толкова скъсана, проста, технологичноизостанала и бедна нация ? Я кажи сега ти колко на брой от големите си заплати даде за подкрепа на Украйна? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Р?РРРСРСРСС ето аз те призовавам да даде... кво се дървиш, твоята и без другото е малка! или може би пращай перални! Като имат толкова пари в изобилие, защо са толкова скъсана, проста, технологичноизостанала и бедна нация ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: khao - доколкото знам, призоваваха ни да даряваме по една заплата за ykропия? Русия няма нужда от дарения - тя има огромен търговски профицит, по-голям и от миналогодишният. Да, ама ЕС миналата година имаше също профицит, сега само за 9 месеца - има 300 МБ търговски ДЕФИЦИТ. Странно съвпадение на суми, какво ще кажеш? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ясно е за какво настояват ykрoпитeшките крaдци и прoсяци. Въпросът е, че ЕС няма как да оправдае подобно брутално нарушение на международното право (де факто КРAЖБА), че ако стори това ще последва брутален отлив на чужди капитали (той вече е и започнал), защото никой няма да иска да си държи парите при крадци и че тия пари ще ги върнат обикновените хора през бруталните цени на суровините и енергията - процес, който също вече върви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Имаше термин за това ... ъъ при.. при .. "прис вояване" ли беше? ... Т.е. нещо като "краж ба" но благородна кражба .. ала "Робин Худ"/Андрешко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Zlato Воздух только в твоя голова, троль голупой. Етими деньги нам очень нужньi, но не получим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Да, 300 млрд хартия и срещу тях въздух По-добре оръжие макар и старо. Бандите из западната цивилизация добре плащали за него, особено във Финландия, Дания и Нидерландия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: 0pk не съм обиждал, само споделям очевидните факти! факт ли е че си ***, факт е! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: danchomentataКак се пише: сарма или сърма? отговор Сигнализирай за неуместен коментар