Една година след началото на войната срещу Украйна хората в Русия все по-често забелязват последствията от нея в собствените си магазини. По данни на Руската асоциация за търговия на дребно през 2022 г. руснаците са купили с 5% по-малко хранителни продукти, отколкото година по-рано. Това се потвърждава и от проучване, проведено от държавния институт за изследване на общественото мнение ВЦИОМ (Всероссийский центр изучения общественного мнения), в което 35% от анкетираните заявяват, че ще им се наложи да намалят покупките на хранителни продукти.
В търговския център „Павелецкая плаза" на московската гара Павелецкий в Деня на влюбените е доста спокойно. В ресторантите и магазините на новата многоетажна сграда се разхождат само няколко клиенти. И все пак не всичко е изчезнало от витрините заради санкциите. Сред марковите магазини са магазинът за дрехи Lacoste, магазинът на Apple и този на Samsung. И двата магазина за техника предлагат пълната гама продукти, въпреки че компаниите обявиха изтеглянето си от Русия през миналата пролет, пише в свой анализ германската n-tv.
Особено когато става въпрос за компютърна техника, сивият внос работи много добре. Наскоро руските медии съобщиха, че след първоначалните проблеми с вноса сега в складовете са се натрупали повече от един милион преносими компютри - и продавачите вече са принудени да ги продават на безценица, за да се отърват от тях.
Турските фирми правят възможен вноса
Заобикалянето на санкциите - често с помощта на турски компании - е лесно постигнато и за някои други маркови стоки. Маратонки Reebok се продават под логото на компанията Sneaker Box в „Павелецкая плаза". Магазинът на Adidas в съседство, разбира се, е затворен. Подобно на много други компании, производителят на спортни стоки от Херцогенаурах се оттегли от руския пазар. Това се отнася и за Hugo Boss, H&M, Uniqlo и други модни марки. Тези, които искат да обзаведат дома си в Русия, сега трябва да го направят без Obi и Ikea; тези, които спортуват, вече не могат да се запасят в Decathlon; а тези, които се нуждаят от нов автомобил, вече имат избор само между Lada и 13 китайски автомобилни марки.
В много области ментета са заменили оригинала. Вместо Coca-Cola сега има Dobry-Cola, а вместо McDonalds - руската собствена марка „Вкусно и точка“. В случая с инструментите, след оттеглянето на Bosch и Makita руският пазар е залят от нискокачествени китайски фалшификати.


Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
преди 3 години До: v_tinУшанка, след като такава скъпотия в ГФР-то, а евтинийка в Говнянск, защо още се мъчиш в тоя прогнил запад? А и както викаш всичко имало в Сесерето. Взимай куфара, самолета и някак си по достоверен ще изглеждаш като пишеш от руските блата. Сега как да ти повярва човек?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: doba и аз това казах... както виждаш Унгария е най зле :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: khao: https://capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2023/02/19/4445014_receptata_za_hranitelnata_inflaciia_v_evropa/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: doba всички без нас и унгария... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: khao: то щото има дръжава в ЕС, къде цъфти и върже :) Дай поне една?.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: doba добре дошъл в дърава управлявана от руски проксита и продажници... на всякъде където са те е по-зле! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години То и в БГ стана по-кофти положението, ама... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: v_tin: Стига лъга тока падна на 30 стинки за бизнеса :) В Германия положението си е много добре бях преди 2 седмици там. Цената на газа е по евтина от преди войната. Виж борсите.Сега ще ми зададеш въпроса защо тук е по скъпя ? Ами елементарно уотсън ! Защото тук все още е пълно с руски баклуци които се опитват да движат икономиката ни ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: v_tin такива статии, оклкото щеш... пуснали сте още преди началото на войната, сега че нямат нищо общо със истината е друга тема, но статии има и не виждам в какво се оплакваш... даже инвестора редовно препечатват такива!Така е като няма адидас, имаше китайски кецове... живели сме го тоя скотски живот, ама ако имаш адидас... си бассии гъзарааа, а и некак си не ти излизат мазоли и не се късат на 3тия месец!! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Като няма адидас, ще има габридас, като няма пума ще има гума. Мисля че дори и инвестора беше пускал статия че 78% от чуждестранните компании си работят спокойно. Иска ми се да видя статия какво е според вас положението в германия, защото според мен никак не е розово. И нямам предвид че моят цена на тока стана с 34% по висока, на колеги с газ с 50%- нагоре е всичко. Но някога може би ще видя една такава статия отговор Сигнализирай за неуместен коментар