Печалбата на индустриалните компании в Китай продължава да намалява през първите четири месеца на годината, подчертавайки отслабващото търсене и задълбочаващата се дефлация при заводските цени във втората по големина икономика в света, съобщава Bloomberg.
Индустриалната печалба е намаляла с 20,6% за периода януари-април спрямо същия през 2022 г., показват данни, публикувани в събота от Националното статистическо бюро на страната. Спадът обаче е по-малък от записания от 21,4% за първото тримесечие.
Печалбата продължава да намалява. Графика: Bloomberg
Само за месец април печалбата се повишава с 3,7% спрямо година по-рано, показват данните. За сравнение през март имаше спад от 19,2%.
„Слабото възстановяване на реалното търсене продължава да тежи върху степента на оползотворяване на капацитета, което, съчетано с трудността да се намалят разходите, означава, че е необходимо повече търпение" за възстановяване на индустриалната печалба, каза Брус Пан, икономист в Jones Lang LaSalle Inc. „Кумулативният растеж на годишна база може да не се върне на положителната територия до четвъртото тримесечие“, допълва той.
Според Пан са необходими повече политики за подкрепа и стимули, за да има налице ръст при индустриалната печалба за годината.
Възстановяването на китайската икономика след коронавирусната пандемия отслабва, показват актуални данни, като ръстът на износа намалява, а дефлацията в индустрията се влошава през април. Намаляващите печалби не са добра новина за икономическите прогнози и се очаква да натежат на вече отслабените настроения сред бизнеса, спирайки ги от инвестиране.


От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Двама нови депутати се заклеха в Народното събрание
Община Варна обсъди разширяването на сътрудничеството с Виетнам
Слънчево време над по-голямата част от страната днес
Днес има ден на отворените врати за спортната колекция в Юнашкия салон във Варна
Пазарът на облигации подценява риска от по-устойчива инфлация
Уил Брюи: От известно време United Therapeutics работят в бъдещето
Varda ще тества производство на лекарства в микрогравитация
Британската икономика започна 2026 г. силно, но се задават рискове
Докога САЩ могат да спасяват положението с петролните доставки?
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Задържаха двама, откраднали 500 евро от румънец
Млада жена на тротинетка е блъсната на пешеходна пътека в Пловдив
DARA ще пее под №12 на финала на "Евровизия" утре
Летището в Хелзинки спря работа за три часа поради заплаха от дронове
Двама нови депутати от "Прогресивна България" положиха клетва