Британските фирми вече очакват да повишат цените през следващата година с по-малко, отколкото планираха първоначално, сочат данните от проучване на Английската централна банка (АЦБ) в четвъртък, цитирани от Ройтерс. Това носи известно успокоение на централните банкери, че инфлацията е напът да се върне към целта.
Фирмите, участвали в проучването през трите месеца до август, са заявили, че вероятно ще повишат цените с 4,9% през следващата година, което е най-ниската прогноза от февруари 2022 г. насам, когато Русия нахлу в Украйна, и е по-малко от прогнозираното увеличение от 5,2%, посочено от фирмите през трите месеца до юли.
Разглеждайки по-волатилните едномесечни данни, очакванията за ръста на производствените цени са се понижили от 5,5% през юли до 4,4% през август, което е най-ниското им ниво от октомври 2021 г. насам, преди АЦБ да започне настоящия си цикъл на повишаване на лихвите.
Английската централна банка увеличи лихвите си 14 пъти от декември 2021 г. насам и в сряда гуверньорът Андрю Бейли заяви пред парламентарна комисия, че централната банка вече е „много по-близо“ до края на своя цикъл на затягане на паричната политика, отколкото е била преди. Той обаче не изключи възможността лихвите да бъдат допълнително повишени по-късно през месеца от сегашното им равнище от 5,25%.
Ръстът на потребителските цени достигна 41-годишен връх през през октомври 2022 г., когато инфлацията във Великобритания скочи до 11,1%, и беше нужно повече време, за да се забави, отколкото на други големи икономики, като през юли индексът на потребителските цени беше на ниво от 6,8%. Според Бейли инфлацията може отново леко да се ускори през август, преди да започне да се забавя.
Данните от четвъртък, част от месечното проучване на групата за вземане на решения на АЦБ, събрани сред над 2 хил. главни финансови директори, не вдъхват достатъчно спокойствие на централната банка, която се опитва да върне инфлацията към целевото равнище от 2% до началото на 2025 г.
Компаниите очакват след една година индексът на потребителските цени да бъде на ниво от 4,9%, което е по-малко от прогнозираните 5,4% през юли, но и доста над прогнозата на АЦБ от миналия месец за 2,8% през третото тримесечие на 2024 г. След три години бизнес представителите очакват инфлацията да достигне 3,2%.
Респондентите смятат, че заплатите ще се повишат с 5% през следващата година, както са посочили и през юли.
Годишният ръст на заплатите, с изключение на бонусите, беше рекордните 7,8% през трите месеца до юли,в сравнение с традиционния темп от 3-4% преди пандемията, когато инфлацията беше близо до целта от 2%.


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Украински войници лекуват стреса със сесии с шамани и аяхуаска
Билки и подправки с диуретичен ефект
Преди 25 години се появяват първите поддръжници на "Кръв и чест" в България
Йотова похвали ансамбъла ни по художествената гимнастика
Възрастна двойка загина в пожар в Гърция