Президентът на САЩ Доналд Тръмп е подписал указите за налагането на 25% мита върху вноса от Канада и Мексико и допълнителни мита от 10% върху вноса от Китай, за да ограничи разпространението на фентанил и нелегалната миграция, съобщава Ройтерс.
От негови коментари от петък става ясно, че Европейският съюз (ЕС) е следващият, който трябва да се готви за мита върху вноса.
Канада междувременно отговори с реципрочни мита, Мексико обяви, че скоро ще огласи отговора си, а Китай – че ще оспорва митата пред Световната търговска организация (СТО) – международен орган, чиято работа от години се блокира именно от САЩ.
Ще има ли съдебни дела?
Митата на Тръмп всъщност са наложени съгласно Закона за международните извънредни икономически правомощия (IEEPA) от 1977 г., пояснява Ройтерс. Този закон обаче не е тестван за налагане на мита върху внос и действието на Тръмп вероятно ще се сблъска с бързи съдебни предизвикателства, които могат да създадат важен прецедент.
Както се очакваше, Тръмп обяви национално извънредно положение съгласно IEEPA в събота заради „извънредната заплаха“ от фентанил и нелегалната миграция. Законът дава на президента широки правомощия да налага икономически и финансови санкции по време на криза. Санкциите срещу Русия заради войната в Украйна например са наложени по силата на този закон.
IEEPA дава на Доналд Тръмп, който е вече втора седмица в Белия дом, най-бързият път за налагане на мита, тъй като търговските закони, които той използва през първите си четири години за мита върху вноса на стомана, алуминий и китайски стоки, ще изискват продължителни разследвания и обществени консултации.
„Исторически съдилищата са подкрепяли правомощията на президента да предприема спешни действия, особено когато са свързани с националната сигурност“, коментира Тим Брайтбил, който е съпредседател на международната търговска практика в адвокатската кантора Wiley Rein. „Въпросът е дали това включва мита, тъй като IEEPA се използва само за санкции“, добавя той.
Според него компании и индустриални групи вероятно ще поискат разпореждане, но може да се сблъскат с тежка битка, за да блокират митата.
Митата на Никсън
Покойният американски президент Ричард Никсън използва предшестващия IEEPA Закон за търговията с врага от 1917 г. за налагане на 10% мито върху вноса в САЩ, за да спре нарастващия внос на фона на кризата с баланса на плащанията след изтеглянето на долара от златния стандарт.
Съдилищата потвърдиха действието на Никсън, но Дженифър Хилман, професор по търговско право в университета в Джорджтаун и бивш апелативен съдия на СТО, казва, че действието на Тръмп може да не отговаря на извънредната ситуация.
Решението на Никсън и езикът на изискванията за докладване в статута на IEEPA предполагат, че трябва да има причинно-следствена връзка между извънредната ситуация - фентанил и мигранти - и мярката – универсални мита за Канада, Мексико и Китай. „Поне за мен не мисля, че има такава връзка в този случай“, казва Хилман. „Митата няма да се прилагат само за фентанил, така че няма ясна причина защо митата върху всички стоки са необходими за справяне с проблема с фентанила или мигрантите“, добавя тя.
Тръмп заплаши да използва IEEPA през 2019 г., за да въведе 5% мита върху вноса на мексикански стоки, заради проблеми с граничната миграция, но така и не обяви извънредно положение, след като Мексико се съгласи да засили граничната сигурност. Тръмп също се позова на Закона за националните извънредни ситуации, за да използва федерални средства за строителството на стена по южната граница на САЩ през първия си мандат.
Ако съдилищата разрешат използването на IEEPA за запазване на митата, Конгресът ще трябва да направи някои промени в закона и да изиска по-стриктен надзор, коментира Питър Харел, адвокат по националната сигурност и старши сътрудник в Центъра за нова американска сигурност. По думите му, Тръмп, като размахва писалката си, нарушава баланса, който Конгресът отдавна се стреми да постигне, когато делегира своите тарифни правомощия на президента.
преди 2 месеца САЩ сами да се справят с опазването на границите си и с налагане на мита други страни ще опазват границите им?!??! АИ- американски интелект хахахаха :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Когато станеш зависим от някой с повече от 20% в приходите/разходите/суровините, то той ВИНАГИ ще употреби това, за да ти извива ръцете ... :))) ... Всеизвестен факт! Рижото какаду в Белият дом се възползва максимално в момента. Канадците и мексиканците се назлъндисваха за търговия с ЕС, е сега да видиш как ще се разбързат за сключване на споразумения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Предполагам цените на всичко ще се повишат в понеделник. Да им е честито на Американците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар