В Сеговия, Централна Испания, е хладен зимен следобед, а туристите са се събрали в подножието на римския акведукт в града, гледайки прочутите му арки и правейки си снимки.
Голяма част от посетителите са испанци, но има и хора от други европейски страни, азиатци и латиноамериканци, привлечени от историческия чар на Сеговия, гастрономията и драматичното разположение на града отвъд планините на север от Мадрид, разказва ВВС.
„По време на Covid имаше момент, в който си помислих: може би туризмът никога няма да бъде такъв, какъвто беше преди“, казва местният екскурзовод Елена Мирон. „Но сега нещата са много добри и чувствам, че тази година ще бъде добра, както 2023 и 2024 г. Щастлива съм, защото мога да живея от работата, която обичам“, добавя тя.
През 2024 г. Испания е посрещнала рекордните 94 млн. посетители и сега води битка с Франция, която е била домакин на 100 млн. души, за най-големия чуждестранен туристически център в света.
А експанзията на туристическата индустрия след Covid е основна причина четвъртата по големина икономика в еврозоната с лекота да задминава страни като Германия, Франция, Италия и Обединеното кралство, като през миналата година отчете увеличение на БВП от 3,2%.
За сравнение, икономиката на Германия се сви с 0,2% през 2024 г., на Франция нарасна с 1,1%, на Италия – с 0,5%, а на Обединеното кралство – с очакваните 0,9%.
Всичко това помага да се обясни защо списание Economist класира Испания като най-добре представящата се икономика в света.
„Испанският модел е успешен, защото е балансиран, а това е нещото, което гарантира устойчивостта на растежа“, казва Карлос Куерпо, министър на бизнеса в коалиционното правителство, ръководено от социалистите. Той изтъква, че Испания е допринесла за 40% от растежа на еврозоната през миналата година.
Макар да подчертава значението на туризма, Куерпо посочва и финансовите услуги, технологиите и инвестициите като фактори, които са помогнали на Испания да се възстанови от дъното от времето на пандемията, когато БВП се сви с 11% за една година.
„Излизаме от Covid без белези и модернизирайки икономиката си, като по този начин увеличаваме потенциалния си ръст на БВП“, добавя той.
Процесът на модернизация се подпомага от средствата за възстановяване след пандемията на ЕС. До 2026 г. Испания трябва да получи до 163 млрд. евро, което я прави най-големият реципиент на такива средства заедно с Италия.
Испания инвестира средствата в националната железопътна система, в зони с ниски емисии в градовете, както и в производство на електрически превозни средства и субсидии за малкия бизнес.
„Публичните разходи са високи и са отговорни за около половината от растежа ни след пандемията“, казва Мария Хесус Валдеморос, преподавател по икономика в испанското IESE Business School.
Растежът на други големи европейски икономики е засегнат от по-голямата им зависимост от промишлеността в сравнение с Испания. Според Валдеморос промишлеността „в момента страда много поради фактори като високата цена на енергията, конкуренцията от Китай и други азиатски страни, разходите за преминаване към по-устойчив екологичен модел и търговския протекционизъм“.
От пандемията от Covid насам другото голямо икономическо предизвикателство за Испания е кризата с разходите за живот, предизвикана от затрудненията във веригите за доставки и руската инвазия в Украйна през 2022 г. През юли същата година инфлацията достигна своя връх от 11% на годишна база, като цените на енергията засегнаха особено силно испанците, но до края на 2024 г. тя се забави до 2,8%.
Мадрид вярва, че въведените субсидии за намаляване на разходите за потребление на горива и за насърчаване на използването на обществения транспорт са били от ключово значение, за да се смекчи въздействието от по-високите цени на енергията. Няколко увеличения на минималната работна заплата също са имали този положителен ефект.
Поглед над Барселона. Снимка: Investor
В разгара на европейската енергийна криза Испания и Португалия също така договориха с Брюксел така нареченото „иберийско изключение“, което им позволи да ограничат цената на газа, използван за производство на електроенергия, за да намалят сметките на потребителите.
Куерпо твърди, че тези мерки са помогнали да се противодейства на традиционната уязвимост на Испания от икономически сътресения.
„Испания се оказва по-устойчива на последователни сътресения – включително на инфлационния шок, който дойде с войната в Украйна“, казва той. „И мисля, че това е част от цялостния защитен щит, който създадохме за нашите потребители и компании.“
Производството на зелена енергия в страната се разглежда като друг благоприятен фактор не само за гарантиране на електроенергия, но и за стимулиране на инвестициите. Испания има втората по големина инфраструктура за възобновяема енергия в ЕС.
Това е от полза за страната, която е вторият по големина производител на автомобили в Европа, смята Уейн Грифитс, роденият във Великобритания главен изпълнителен директор на Seat и Cupra. Въпреки че испанското производство на електромобили изостава от останалата част на Европа, той вижда огромен потенциал в тази област.
„[В Испания] имаме всички фактори, които са необходими за успех: конкурентоспособност, добре обучени хора, а също и енергийна политика, която стои зад това“, казва той. „Няма смисъл да правиш автомобили с нулеви емисии, ако използваш мръсна енергия.“
Въпреки тези положителни страни дългогодишна слабост на испанската икономика е хронично високият процент на безработица, който е най-големият в ЕС и почти два пъти по-висок от средния за съюза. Все пак ситуацията се подобри през последното тримесечие на 2024 г., когато испанската безработица намаля до 10,6%, което е най-ниското ѝ ниво от 2008 г. насам.
В същото време броят на заетите лица в Испания вече е 22 млн. души, което е рекордно висок брой. Основна причина за това е реформата на пазара на труда, която насърчава стабилността на работните места.
Тази реформа увеличи ограниченията върху използването на временни договори от страна на компаниите, благоприятствайки по-голямата гъвкавост при използването на постоянни договори. Тя намали броя на временно наетите работници, без да възпрепятства създаването на работни места.
Освен това, въпреки че пристигането на имигранти предизвиква ожесточени политически дебати, мнозина смятат, че усвояването им на пазара на труда е от решаващо значение за страната с бързо застаряващо население.
Премиерът социалист Педро Санчес открито подчертава необходимостта от имигранти, определяйки техния принос към икономиката като „фундаментален“.
Европейската комисия прогнозира, че Испания ще продължи да бъде лидер сред големите икономики на блока през тази година, както и да изпреварва средното ниво за ЕС. Въпреки това на хоризонта се очертават предизвикателства.
Едно от тях е силната зависимост от туризма и нарастващото противопоставяне на местното население срещу този отрасъл.
Друг проблем е огромният публичен дълг на Испания, който е по-голям от годишното икономическо производство на страната.
Мария Хесус Валдеморос предупреждава, че това е „дисбаланс, който трябва да коригираме, не само защото новите фискални норми на ЕС го изискват, но и защото може да доведе до финансова нестабилност“.
Освен това в цялата страна избухна жилищна криза, в резултат на която милиони испанци се затрудняват да намерят жилище на достъпни цени.
В условията на несигурна и дълбоко поляризирана политическа обстановка за правителството на малцинството на Санчес е трудно да се справи с тези проблеми. Но докато се опитва да разреши тези главоблъсканици, Испания се радва на статута си на двигател на европейския растеж.