Китайските търговски потоци остават стабилни през април въпреки въведените от президента на САЩ Доналд Тръмп високи мита, тъй като републиканецът пощади редица електронни продукти и спря вълната от налози, с които заплашваше повечето страни, съобщава Bloomberg.
Китайските пристанища са обработили 6,3 млн. контейнера за седемте дни до 20 април. Това е увеличение от 10% спрямо същата седмица на миналата година.
По-голямата част от китайския износ пътува по море, като някои стоки с по-висока стойност се транспортират по въздух. Част от продуктите използват и железопътен транспорт до Европа и съседните страни в Азия.
Въпреки че продължаващата издръжливост на търговията е изненадваща предвид мащаба на митата, наложени между САЩ и Китай, устойчивостта вероятно отразява и 90-дневното забавяне на т.нар. реципрочни мита от Тръмп срещу десетки партньори на Вашингтон. Това означава, че Азия е претърпяла по-малко смущения в търговията и вероятно е позволило на Китай да отклони част от доставките към други места.
Друго решение, обявено от САЩ по-рано този месец, освобождава от мита смартфони, компютри и друга електроника, осигурявайки известно облекчение за китайските износители, тъй като изключването обхваща стоки от азиатската страна за над 100 млрд. долара.
Търговски разрив
Износът на САЩ за Китай ще спадне бързо, но „понижението при вноса на САЩ от Китай се очаква да бъде по-постепенно“, изтъкват икономисти от Australia & New Zealand Banking Group. „Като се има предвид различната степен на заменяемост, ответните мерки на Китай биха могли да доведат до разширен търговски дефицит на САЩ с Китай, а не до намаление“, добавят те.
Вероятно е въпрос на време преди търговската война да нанесе по-сериозни щети на търговията между двете най-големи икономики в света. Вашингтон и Пекин са наложили такси по внос от над 100% върху голяма част от двустранните си търговски потоци.
Миналия месец Китай вече намали рязко част от вноса от САЩ. Засега обаче изглежда, че американските купувачи все още се опитват да се сдобият със стоки от Китай, като пристанището на Лос Анджелис очаква 13 кораба от Китай да акостират само през тази седмица.
Пристанището на Лос Анджелис, което обработва най-много контейнери в САЩ, прогнозира повече от 120 000 контейнера от всякакъв произход да бъдат разтоварени само през тази седмица, малко под нивото през предходните седем дни.
В допълнение към морските товари, нивата на въздушните товари също се задържат. Това вероятно е било подсилено от нарастващите продажби на приложенията за онлайн пазаруване, управлявани от Temu и Shein. Компаниите отбелязаха възстановяване на продажбите си през март и април.
Напрежението започва да се проявява в някои области на китайската търговия. Обемът на товарите, превозвани по железопътните връзки Китай-Европа, е намалял с почти 10% през първото тримесечие, изчислява Caixin Global.
Купувачите в САЩ трупат продукти като четки за грим и домакински уреди, преди правителството на САЩ да прекрати освобождаването от мита за малки опаковки на стойност до 800 долара през май.
Както Shein, така и Temu ще повишат цените за американските потребители тази седмица „поради скорошните промени в глобалните търговски правила и митата“, предупреждават компаниите. Цените може да се повишат още през май, което ще ограничи търсенето и търговията.


2 години и 8 месеца затвор за варненка, държала три вида наркотици
ВМС прие тържествено новия патрулен кораб "Храбри" във Варна
Евакуираните моряци от танкера „Кайрос” са предадени на Гранична полиция във Варна
Ватерполният „Комодор” с победа и минимална загуба в столицата
Тръмп: Сделката между Netflix и Warner може да бъде антитръстов проблем
Рей Далио: ОАЕ е като Силициевата долина за инвестиционния мениджмънт
Ново гранично напрежение заплашва мира Тайла
ООН търси 33 млрд. долара за хуманитарни мисии на фона на свито финансиране
Китайски изтребители прихванаха японски край Окинава
Къде е най-вероятно да ви излъже таксиметров шофьор
10 коли, които бяха близко до съвършенството
Завръщането на Toyota MR2 е все по-близо
Отстъпки от над 100 000 долара показват, че богатите не искат електромобили
Знаете ли какво крие BMW X5 (E53) в резервната си гума?
Турски трафикант изхвърли в морето 37 мигранти, едно дете загина
Кредитен експерт: Няма нищо страшно, плащаме с левове, рестото - в евро
Без съгласие между социалните партньори за бюджета на НЗОК
Как да се предпазим от фалшиви оферти и промоции за Коледа и Нова година?
Аналена Бербок: Украйна не трябва да отстъпва територия