Бизнес активността и очакванията за производството в САЩ се подобряват през този месец, тъй като тревогите, свързани с митата на президента Доналд Тръмп, намаляват, въпреки че ценовият натиск продължава да нараства, предава Bloomberg.
Експресният комбиниран индекс за производствените очаквания S&P Global за май се повишава с 1,5 пункта до 52,1 пункта, след като месец по-рано спадна до най-ниското си ниво от 2023 г. насам. Резултат над 50 пункта означава растеж, а ускорението отразява експанзията както при производителите, така и при доставчиците на услуги.
„Бизнес доверието се подобрява през май от тревожния спад, наблюдаван през април, като мрачното настроение относно перспективите за следващата година се понижи донякъде благодарение най-вече на паузата за по-високите мита“, заяви Крис Уилямсън, главен бизнес икономист в S&P Global Market Intelligence.
Макар че данните сочат добре дошло стабилизиране както на активността, така и на настроенията, компаниите успяват да прехвърлят по-високите мита върху вноса на стоки и материали. Комбинираният измерител на начислените цени се ускорява за трети месец до най-високата стойност от август 2022 г. насам.
Повишението отразява опасенията за ограничено предлагане, което също така подтиква много производители да трупат запаси. Измерителят на запасите от материали и други производствени ресурси се повишава до най-високото равнище в данните от проучването от 2007 г. насам.
„Поне част от ръста през май може да се свърже с това, че компаниите и техните клиенти се опитват да изпреварят евентуални допълнителни проблеми, свързани с митата, най-вече възможността за бъдещи повишения след изтичането на 90-дневната пауза през юли“, каза Уилямсън.
Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в промишлеността се повишава до тримесечен връх от 52,3 пункта, отчасти подкрепен от най-бързия ръст на новите поръчки от повече от година насам. Очакванията за производството също се повишават до най-високото ниво от февруари насам.
Въпреки това данните за фабриките илюстрират и продължаващата несигурност и показват как производителите реагират на по-високите разходи. Поръчките за износ се свиват за втори месец заедно със заетостта.
Поръчките за износ отслабват и при доставчиците на услуги, като показателят сочи най-рязкото свиване от 2020 г. насам.