Приемането на еврото ще намали валутния риск и ще защити икономиката от спекулативен натиск, ще повиши доверието на инвеститорите и ще задълбочи финансовата интеграция. Този коментар направи управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев след подписването на меморандум със Сдружението за модерна търговия.
Той съобщи, че с организацията, която представлява големите търговски вериги в страната, ще си сътрудничат при осъществяване на редица дейности по отношение на информационната кампания за еврото и за преодоляване на страховете на хората, свързани със спекулативно повишаване на цените.
„Вярвам, че както БНБ и банковият сектор са в много висока готовност за присъединяване и работа в условията на еврозоната, така и бизнесът осъществява необходимата подготовка в тази посока и този меморандум ще е полезен и в тази посока“, заяви Радев, цитиран от пресслужбата на централната банка.
Изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия Николай Вълканов подчерта, че заедно с „най-стабилната и уважавана институция в държавата“ ще извървят заедно последните стъпки по важния европейски път на България.
„Големите търговски вериги, които Сдружението за модерна търговия представлява, осъзнават напълно своята роля и огромната отговорност, която носят в следващите месеци, особено в периода на двойно обращение на лева и евро, и са готови за нея“, обясни той.
Вълканов напомни, че търговските вериги работят отдавна в тази посока, имат международен опит и ще бъдат мястото, в което потребителите ще се чувстват най-спокойни и сигурни за своите права и интереси.


ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
А1 и MAX Sport излъчват Диамантената лига в Шанхай с Божидар Саръбоюков
Кралица Камила блесна на стилно градинско парти в Бъкингамския дворец
Рашков: Няма хипотеза, според която политик да е заплашван 20 години
Той живее с Алиса в Страната на чудесата: 36 психолози искат импийчмънт на Тръмп
Йотова: За справянето с насилието е нужда и обществена нетърпимост
преди 11 месеца Плавен преход? Падане от 100 метров водопад. Плавно. На забавен кадър х0.01 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца За държавна измяна и корупция - като в Китай - на автоматична на стадиона! Скоро! отговор Сигнализирай за неуместен коментар