Приетият Закон за въвеждане на еврото дава гаранции, че не може да има необосновано преследване на фирми, глобяване и други санкции. Това каза пред БНР Дончо Барбалов, зам.-министър на икономиката, част от Координационния съвет към Министерския съвет за подготовка на страната ни за членство в еврозоната.
Той коментира окончателно приетия от парламента спорен закон, който включва механизми за контрол върху цените на стоки и услуги от първа необходимост.
По думите на Барбалов държавата затвърждава ролята си на арбитър в този процес, защото, от една страна, се защитават по-добре потребителите в този преходен момент, но се създават и добри условия бизнесът да може да продължи да върши своята работа.
Той коментира какви могат да са извънредните обстоятелства, при които правителството може да приеме временни мерки, ако има рязко и значително увеличение на цените на стоки и услуги от първа необходимост, без да поиска разрешение от Народното събрание.
"Това е мярка, която би била активирана само в доста краен случай. Има много неща в този закон, които създават предпоставки и условия да не се стига до активирането й“, отбеляза заместник-министърът на икономиката.
Той подчерта, че законът прецизира кога точно и какви санкции биха могли да се налагат за бизнеса. Глобите трябва да са съразмерни с вредата, която е причинена от неправомерно поведение. Намерен е баланс между санкция и защита на обществения интерес, каза Барбалов. И припомни, че до 8 октомври няма да се налагат санкции при констатирани нарушения. Ще има само писмени предписания.
Отстранен беше пропуск, свързан с някои системи, които не могат да направят двойно обозначение на цените – т.нар. полуавтоматични везни… беше уточнено размерът на цените в двете валути да бъде еднакъв по размер, еднакъв по цвят, както и изписването на валутите да бъде еднакво по размер, посочи още той.
Според него се дава допълнителна прозрачност за цените в този период, след като се изисква от по-големите вериги и търговци да публикуват данни за техните цени на дневна база.
„Публикуването е в отворен вид. Всеки може да си създаде платформа, където да събира тези данни и да прави анализ. КЗП ще извършва това в качеството си на държавен орган“, посочи Барбалов.
Голяма част от касовите апарати могат да бъдат осъвременени дистанционно, поясни още зам.-министърът на икономиката. "На практика става въпрос за нов софтуер. При голяма част от устройствата се планира той да бъде инсталиран дистанционно", поясни той.
Планирано е и провеждането на наситена информационна кампания през септември, октомври и ноември, съобщи Барбалов. В 193 града ще бъдат проведени срещи на място, като представители на министерства, на контролни органи ще се срещат с хората, с бизнеса и ще дават разяснения.


Ето кой е спортист на Варна за ноември
Митов за полицай на годината: Днес поощряваме най-добрите от добрите
Задържаха 82-годишен мъж за кражба от варненско село
"Възраждане"-Варна: Енергията от протестите трябва да се трансформира в избирателна активност
ПП-ДБ искат да свалят охраната на депутатите и изцяло машинно гласуване
AI няма да замени трейдърите, но те трябва да се адаптират към новостите
Кр. Йорданов: Общият наратив за AI е верен, но акциите трябва да се селектират
Тейлър: Великобритания търси опита на американските VC
Тейлър: Великобритания е много силна в AI, финтех
Малко е трудно да се строят центрове за данни
Jeep Wrangler получи специална версия
Как Tesla печели невидимата война срещу шума
Пет коли, в които да инвестирате догодина
Land Rover пуска Defender в чест на Уинстън Чърчил
Изкуствен интелект направи кола от две скици
Времето във вторник: Слънце, мъгли и температури до 12°
Стачка: Възможни са забавяне или отмяна на полети за Италия на 17 декември
Любомир Дацов: По-разумно би било да се изтегли бюджетът за догодина
Social Art Media предлага управление на Google Ads реклами
Червен пуловер за празниците – 6 стилни идеи за комбинации с него
преди 4 месеца Да набуташ държавицата в ЕЗ по време на война и криза, страхотно действие на свръх разум. Явно смятат, че България няма да изкара и до края на 2026 г., след като влезе във война с РФ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар