Германският канцлер Фридрих Мерц намекна за възможността Европейският съюз и Индия да подпишат споразумение за свободна търговия още в края на този месец, след като се срещна с индийския премиер Нарендра Моди в понеделник, предава Ройтерс.
Председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет ще посетят Индия в края на януари, за да подпишат споразумението, ако то бъде финализирано дотогава, съобщи Мерц при посещението си в западния индийски град Ахмедабад.
„Във всеки случай те ще направят още една важна крачка напред, за да гарантират, че това споразумение за свободна търговия ще влезе в сила“, каза Мерц при първото си посещение в Индия, откакто стана канцлер.
Преди това се очакваше преговорите да приключат до края на тази година. Но според източници от германското правителство има големи очаквания, че споразумението може да бъде подписано в края на януари след „много интензивни“ преговори между Мерц и Моди.
Индийският министър на търговията Пиюш Гоял, който говори на отделно събитие в западния щат Гуджарат, заяви, че споразумението е почти в окончателната си фаза.
„Възраждане на злощастния протекционизъм“
Мерц заяви, че светът преживява „възраждане на злощастния протекционизъм“, който вреди на Германия и Индия.
Той не посочи конкретни държави. САЩ оказват натиск върху Индия с мита, за да прекрати покупките си на руски петрол и газ, който според Вашингтон и ЕС се използва за финансиране на войната в Украйна.
Китайският контрол върху износа на минерали, използвани в области като автомобилната промишленост, доведе до месеци на прекъсване на веригата на доставки миналата година поради търговската война между САЩ и Китай, което засегна германските автомобилни производители.
Пекин наложи и ограничения върху някои полупроводници, широко използвани в автомобилната промишленост след решението на нидерландското правителство да поеме контрола над притежавания от Китай производител на чипове Nexperia.
За ЕС подписване на споразумение с Индия ще последва решението на блока от петък за сключване на споразумение с групата Меркосур от Южна Америка и ще бъде още една крачка в създаването на собствени търговски мрежи, тъй като САЩ разтърсват световната търговия, и ще спомогне за намаляване на зависимостта от Китай.
По-конкретно Германия иска да работи тясно с Индия по въпросите на сигурността, за да намали зависимостта ѝ от Русия, каза Мерц.
Страните подписаха меморандум за разбирателство в тази насока в допълнение към споразумения за критичните минерали, здравния сектор и център за иновации в областта на изкуствения интелект.
„Меморандумите за разбирателство, подписани днес по всички тези въпроси, ще дадат нов импулс и сила на нашето сътрудничество“, заяви Моди на съвместна пресконференция с Мерц.
Индия все още работи в тясно сътрудничество с Русия по въпросите на сигурността, а голяма част от военното ѝ оборудване е произведено в Русия. Тя е и един от най-големите купувачи на руски газ и петрол наред с Китай.
Германия притиска индийското правителство да гарантира, че ще попречи на индийските компании да заобикалят санкциите срещу Русия и ще намали вноса на руска енергия. Досега Индия отхвърляше тези искания.
Мерц е придружен от голяма група германски бизнес лидери, включително главните изпълнителни директори на Siemens, DHL Group, Infineon Technologies, Uniper и Airbus Defence and Space. Има и ръководители на няколко малки и средни предприятия, които формират гръбнака на някога силния, но сега изпитващ затруднения промишлен сектор в Германия, отбелязва Bloomberg.
Двете страни имат също така за цел да задълбочат сътрудничеството си във фармацевтичния сектор и между компаниите в областта на отбраната, като с Мерц пътуват висши ръководители от Boehringer Ingelheim и ThyssenKrupp Marine Systems.
Като най-бързо развиващата се икономика на Г-20 Индия е ключов икономически партньор на Германия в Индо-Тихоокеанския регион. Над 2000 германски компании правят бизнес в Индия и над 700 индийски компании инвестират в Германия. С двустранен търговски обем от близо 50 млрд. долара Германия е най-значимият партньор на Индия в ЕС.
Утре, във втория ден от посещението си в Индия, Мерц планира да посети завод на Bosch в бизнес центъра Балгалор.
В сектора на отбраната Германия и Индия договарят подробностите по сделка за производство на подводници на стойност най-малко 8 млрд. долара, най-голямото споразумение в областта на отбраната за Делхи, съобщи Bloomberg News миналата седмица.
По време на преговорите в понеделник индийската страна е изразила оптимизъм, че сделката може да бъде сключена скоро, съобщиха официални представители, запознати с въпроса.
Германската компания Thyssenkrupp Marine Systems и индийската държавна компания Mazagon Dock Shipbuilders преговарят по подробностите на споразумение, което ще включва трансфер на технологии за поризводство на поднодници, съобщават запознати с въпроса източници.
Индийският флот експлоатира десетина остарели руски подводници и шест нови модела, произведени във Франция. Южноазиатската страна продължава да разчита на Русия за военно оборудване и Германия вижда в сделката за подводниците възможност да намали тази зависимост.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?
Предстоят най-скъпите летни екскурзии
Спирова и Денисиньо ще се борят за 50 000 евро в Hell’s Kitchen