Съпредседателят на „Демократична България" Христо Иванов предлага да се създаде временна комисия, която да разгледа възможните свързани със съдебната реформа промени в конституцията. Целта на комисията е да се проведе широк дебат по визиите на отделните политически формации, който да доведе до конституционно мнозинство, обяви в кулоарите на парламента Христо Иванов.
По думите му инициативата е подкрепена и от останалите формации в управляващата коалиция - "Продължаваме промяната", БСП и "Има такъв народ".
Иванов уточни, че съставът на комисията ще бъде формиран на паритетен принцип. Очакванията са, че всяка от седемте парламентарни формации ще излъчи по двама представители в нея. „Целта ни е да съберем конституционно мнозинство, за да можем най-сетне да направим крачка напред”, каза Иванов, цитиран от пресцентъра на организацията.
Според съпредседателя на „Демократична България” много е важно това да се случи преди неизбежните промени в структурата на Висшия съдебен съвет да влязат в сила и преди да бъде избран състав на кадровия орган. “Като казвам, че според мен тези промени са неизбежни, имам предвид поредицата от препоръки от Венецианската комисия, от Европейската комисия, от Европейския съд по правата на човека, които ни призовават да осигурим в съдийската колегия на ВСС да има голямо мнозинство членове, избрани от съдии, а в прокурорската колегия да имаме възможност да изберем представители, които не са част от прокуратурата, т.е. на са в кариерна зависимост от главния прокурор, а представляват парламента, което пък е структурна предпоставка за отчетност на главния прокурор”, аргументира се Иванов.
Наличието на предпоставки за политически консенсус за конституционни промени лидерът на парламентарната група на ДБ очерта със заявката на президента Радев, че има свой проект за промени в конституцията и с предизборните и следизборни заявки от партиите, включително от опозицията, за готовност за изменения в основния закон. С работата на комисията, която ще бъде прозрачна и пред медиите, Иванов очаква, че „всички ще видят кой къде стои, с какво е готов да се ангажира”. И изрази надежда чрез медиите общественото мнение да повлияе върху всички политически формации да подходят отговорно към тази тема.


Жена загина, след като бе блъсната от кола
Търсят управители на ДКЦ „Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“ и Дентален център I във Варна
Откриха процедура за избор на съдебни заседатели при Окръжен съд – Варна
Община Варна отличи бронзовия медалист по щанги Христо Христов
Омбудсманът: Варненци сигнализират за високи цени и за проблеми с ТЕЛК-овете
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
AI и облачни услуги и нови пазари ускоряват растежа на Shelly Group
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 1
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 2
Новините в развитие
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Полицията с допълнителни действия за охрана на Вечното дерби
Мирчев за инцидента: Нито някой ме е бил, нито аз съм бил някого
Море 2026 г.: Фрапе - 3€, комплект чадър и шезлонг достигат 23€
КЗК обвини 7 фирми в картел при доставка на болнична храна и на машини за добив и строителство
СДВР: Ивайло Мирчев е бил нападнат от агресивен шофьор