IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стесняващите се хоризонти пред руския президент Владимир Путин

Руският държавен глава ще отсъства от форума на БРИКС във важен етап от развитието на организацията

14:57 | 21.08.23 г. 12
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Някога руският президент Владимир Путин беше желан гост и търсен събеседник - седмици преди началото на войната в Украйна европейският политически елит мина през Кремъл в опит да спрат конфликта, пише CNN в анализ по повод предстоящата среща на БРИКС в Йоханесбург. Днес западните лидери дори не разговарят с руския си колега.

Седмици наред имаше спекулации ще се появи ли руският държавен глава в Южна Африка - едно от редките му пътувания извън Русия в последните месеци. В крайна сметка визитата му се отмени заради опасността той да бъде арестуван в Йоханесбург след издадената заповед за арест от Международния наказателен съд. Очакванията са, че Путин ще бъде виртуално на срещата, а Русия ще бъде представена от външния си министър Сергей Лавров.

Това може би не изглежда голям проблем пред човека, който управлява държава, разпростираща се в седем часови зони, пише CNN и допълва, че вратите на Пекин, както и приятелските държави в Централна Азия и Иран остават отворени за Путин. Руският държавен глава е добре дошъл по всяко време и в Минск, но отсъствието му от световни форуми, включително на този на БРИКС, е показателно за изолацията на Русия и свиващите се хоризонти пред руския президент. Нещо повече - БРИКС беше създадена през 2009 година по иницитива на Русия и Китай и отсъствието на Путин на толкова важен етап от развитието на организацията, когато ще се обсъдят кандидатури на нови членове, е реален сигнал за изолация.

В Йоханесбург ще бъдат всички останали лидери от икономическия блок - китайският президент Си Дзинпин, бразилският му колега Луис Лула да Силва, премиерът на Индия Нарендра Моди и домакинът Сирил Рамафоса.

Разбира се, Путин ще участва през видеовързка в разговорите, но ще изпусне много повече от "снимката на лидерите" след края на срещата, допълва още CNN. Още повече, че той опитва да лансира идеята за "многополюсен свят" и противодействието на организации като БРИКС на хегемонията на Запада и САЩ.

Русия опитва да бъде сред лидерите на т.нар. Глобален юг, но вероятно остана силно разочарована от последната среща "Русия-Африка", която само малка част от поканените първи държавници уважиха. Някои държави дори участваха само на ниво посланници на разговорите в Санкт Петербург.

Малко по-късно Украйна също проведе своя среща с представители на Глобалния юг, включително и Китай, с които обсъди детайлно формулата за мир на Киев.

В Кремъл отричат всячески, че причината Путин да не пътува до Южна Африка е заповедта за арест. От CNN отбелязват, че действително е невероятно това да се случи и вече има "прецедент" - президентът на Судан Омар ал-Башир, обвинен за военни престъпления в Дарфур, посети страната и я напусна, докато съдът разглеждаше искането за ареста му съобразно заповедта на Международния наказателен съд.

Путин каза, че присъствието му в Русия днес е по-важно от пътуването му в Южна Африка и като цяло ПР-кампанията в Москва всячески опитва да омаловажи отсъствието му от форума. Агенция "РИА Новости" например лансира информацията за форума "Русия-Африка" през юли с коментара, че вместо Путин да отиде в Африка, Африка идва при Путин. Русия беше представена като антиколониална сила, която подкрепя по-справедлив световен ред.

В навечерието на срещата на БРИКС Лавров написа коментар за южноафриканското издание Ubunto, в което разказва за раждането на "един по-справедлив многополюсен световен ред", става ясно от публикация на Министерството на външните работи на Русия. Новите центрове на взимането на решенията са Евразия, Азиатско-Тихоокеанския регион, Близкия изток, Африка и Южна Америка, които се ръководят от собствените си интереси.

"Световната общност е уморена от шантажа и натиска на западните елити, от техните колониални, расистки навици", пише още Лавров. Той говори за равни възможности за всички, но описва Русия като "държава - цивилизация, най-голямата евразийска и европейско-тихоокеанска сила", която работи за демократизацията на международния живот и общите ценности.

Парадоксалното в случая е, че Путин често защитава своята война в Украйна, използвайки явни имперски термини, посочва CNN.

Интересно ще е дали Владимир Путин ще посети Индия за срещата на Г-20 през септември. Индия не признава заповедите на Международния наказателен съд в Хага, но руският президент все още не е съобщил официално ще присъства ли на срещата. Миналата година в Индонезия Русия беше представена от Сергей Лавров.

Индия вече потвърди, че не е изпратила покана на Украйна, която не е част от организацията. Украинският президент Володимир Зеленски участва във форума миналата година виртуално и представи своята формула за мир, включваща изтеглянето на руските войски от Украйна в международно признатите граници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:57 | 21.08.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

1
rate up comment 18 rate down comment 6
evlogi
преди 8 месеца
Ох,милия..Глей как му е увиснала джу,ката като на мобилизиран катъ,р.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още