Отиващият си премиер на Нидерландия Марк Рюте заяви днес, че е отворен към възможността да наследи на поста му генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Според Рюте, който говори пред нидерландското национално радио, постът е „много интересен“, предава Ройтерс.
Марк Рюте планира да напусне вътрешната политика след изборите в Нидерландия през ноември, след като правителството му падна през юли, припомня Politico. По-рано той коментира, че не се интересува от толкова сериозна международна роля.
В събота обаче той коментира пред радиото, че да оглави отбранителния съюз би означавало, че „все още може да допринася с нещо“ за света.
Той изтъква, че не планира да води кампания за висшия пост в НАТО, но „ако се случи – ще се случи“, пише Bloomberg.
Рюте, един от най-дълго управлявалите лидери в Европа, е свързван и преди с редица висши длъжности, включително поста в НАТО.
Йенс Столтенберг, който оглавява НАТО от 2014 г., през лятото се съгласи да остане на поста още една година след изтичането на мандата му - до октомври 2024 г. Дотогава трябва да бъде избран нов генерален секретар.
Мандатът на Столтенберг начело на НАТО се удължава за четвърти път, пояснява Bloomberg. Няколко държави бяха нетърпеливи да изберат жена, която да оглави организацията, но членовете на алианса не успяха да се споразумеят за наследник.
По-рано тази година датският премиер Мете Фредериксен беше сред фаворитите за поста, въпреки че тя на няколко пъти отрече да е кандидат.
В интервюто за радиото Рюте коментира, че не иска да наследява Шарл Мишел като председател на Съвета на Европейския съюз (ЕС). Той посочва, че постът на Урсула фон дер Лайен като председател на Европейската комисия (ЕК) е по-интересен.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО