Журналистката Инес Швердтнер и бившият депутат от Бундестага и биолог по образование Ян ван Акен са новите председатели на левицата в Германия. И двамата си осигуриха широка подкрепа на партийна конференция в Хале (Заале), съобщава германското издание tagessschau.
Двамата получиха съответно 79,8% и 88% от гласовете.
Новото лидерско дуо наследява Джанин Вислер и Мартин Ширдеван.
Целта е връщане в Бундестага
Партията е в екзистенциална криза, след като крилото около бившия лидер на парламентарната група Сара Вагенкнехт се отдели. Популярността ѝ отслабва и в Източна Германия, бивша сърцевина на левицата и нейния предшественик, Германската социалдемократическа партия (ГСДП).
В национален мащаб подкрепата за левицата в момента е между три и четири процента, показват последните социологически проучвания. Декларираната цел партията е да се върне в Бундестага през 2025 г.
Ван Акен получи 477 от общо 542 гласа по време на партийния вот. До голяма степен неизвестния му опонент, Емануел Шааф, получи само 19 гласа. Ван Акен е депутат в Бундестага от 2009 до 2017 г. Роденият в Райнбекер политика представлява избирателния район Хамбург-Алтона.
Не е ясно дали той иска да се кандидатира отново за Бундестага или дори да стане водещ кандидат на левицата.
63-годишният германец е биолог, като казва, че в миналото е организирал кампании в „Грийнпийс“. От 2004 г. до 2006 г. е инспектор на ООН по биологичните оръжия.


Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”
Астън Вила прекъсна серията на Арсенал с гол в края