Ако руският президент Владимир Путин откаже да приеме сделка, която да даде на Украйна дългосрочни гаранции за независимост, САЩ ще наложат допълнителни санкции и не са изключени и "потенциални военни действия", заяви в интервю за The Wall Street Journal вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс.
Днес (14 февруари) е предвидена среща между него и украинския президент Володимир Зеленски в Мюнхен по време на годишната конференция за сигурност.
Коментарът на Ванс идва ден след като министърът на отбраната Пийт Хегсет заяви в Брюксел по време на срещата във формата "Рамщайн", че Украйна няма място в НАТО, САЩ няма да пращат свои военни в нейна защита, а Киев ще трябва да се примири със загубата на територии.
Тези думи, заедно с проведения телефонен разговор на Доналд Тръмп с Путин, предизвикаха остри реакции сред западните съюзници. Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус беше категоричен, че още преди преговорите Русия е получила всичко, което иска. В Европа оцениха ситуацията като "предателство спрямо Украйна".
След вълната от критики Хегсет също направи крачка назад и отбеляза, че коментарите му отразяват заявленията на президента Доналд Тръмп и реално всичко зависи от него.
Пред WSJ Ванс коментира, че очаква сделка, която "ще шокира много хора".
"Има икономически инструменти за натиск, има разбира се и военни инструменти за натиск", които САЩ може да използва срещу Русия, каза още той. Според изданието това е един от най-явните сигнали за подкрепа на новата администрация в Белия дом за Киев.
След изявленията на Тръмп и Хегсет украинският президент беше категоричен, че Украйна няма да се съгласи със споразумение, за което не е преговаряла. Киев получи и пълната подкрепа на основните си европейски съюзници, предоставящи най-значителната военна и финансова помощ - Германия и Великобритания.
Ванс обясни подхода на Тръмп: "Всички опции са на масата, нека сключим сделка". След като първоначално отказа да отговори, американският президент заяви, че Украйна ще е част от преговорния процес, но също така и даде заявка, че трябва да бъде премахната изолацията на Русия - например да бъде върната в "Клуба на развитите страни" Г-7. Преди 2014 година той беше познат като Г-8, тоест с участието на Русия, но заради окупацията на Крим Москва беше изключена.
Тръмп отново повтори, че членството на Украйна в НАТО няма да бъде позволено от Русия.
Джей Ди Ванс коментира, че е много рано да се каже какви гаранции ще получи Украйна от САЩ и другите западни партньори, както и каква част от окупираните територии ще може да си върне - всичко е въпрос на мирните преговори. "Има много формули, много конфигурации, но ние се интересуваме от тази, при която Украйна получава суверенитет", категоричен е вицепрезидентът.
Вариантите за мир
Според досегашните заявления в Москва очакват да получат четирите окупирани територии - Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка в административните им граници, макар че Русия не държи пълния контрол над нито една от тях. Това повдигна много притеснения сред украинците, които живеят в прифронтовите зони, особено след изявленията на американските висши чиновници пред ден, които бяха разчетени като натиск Украйна да приеме условията на Русия.
Друг обсъждан вариант е замразяване на конфликта по линията на съприкосновението. Според Володимир Зеленски обаче това не е работещо, защото линията в момента минава през градовете, за които се водят ожесточени боеве. Според военни анализатори този сценарий е неприемлив и за Москва заради окупираната от Украйна част от Курска област.
Украински анализатори казват, че позицията на Зеленски е връщане на конфликта до границите от 2022 година. За останалите части Украйна ще се ангажира, че няма да опитва да ги върне по военен път.
Другото, с което Вашингтон ще опита да изкуши Москва за решение по Украйна, е краят на изолацията. Именно затова и Тръмп говори за връщането на Г-8. Ванс обясни, че заради отказа на Запада да комуникира с Русия, Кремъл се е обърнал към Китай. "Не е от интерес на Путин да бъде малкия брат на Китай", смята американският вицепрезидент.


Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Спартак загуби от Левски с 1:3 под дъжда на "Коритото"
Читалище "Васил Левски 1945 г." ще зарадва варненци с безплатен коледен спектакъл
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Джей Ло се завръща в бившия СССР, след като Путин прогони звездите от Москва
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Нобелов лауреат за мир: Иран използва екзекуциите като „инструмент за репресии“
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Благомир Коцев: Свободата на духа и чистата съвест носят истинската свобода
Оля Ал-Ахмед: Историята може да се пише и в стихове
“ДПС-Ново Начало" организира митинг "НЕ на манипулациите!"
27-годишен е загинал при челен сблъсък между кола и бус край Велинград
Левски с убедителна победа като гост на Спартак Варна


преди 9 месеца Кау, ти ще отидеш ли... Да защитаваш Европата на фронта... Шегувам се, знам със сигурност какъв е отговора отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: khao къде е обратът? Това е смазка за ероатлантическия тролетариат. Сделката е ясна: "Независима" украйна със 100 годишни споразумения за експлоатация от развития свет и няколко области курбан за оp.ките. Побiда както и да го погледнеш! Вече дали П. ще се съгласи, може да фърлиш боб - ти си експерет в тия работи. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Америка щяла да се намеси военно? А сеги кво прай? Дава оръжия, дългобойни ракети, праща свои войници уж като наемници, които работят с по-сложните оръжия. Ако Жужо не беше толкова търпелив, отдавна можеше да отговори подобаващо на американското и друго участие в защитата на укрорайха. Във ВСВ срещу Хитлер бяха Щатите и Англия. Сега срещу РФ са цялата Хитлерова коалиция, без изключение, плюс Щатите и Микробритания. Явно разбират само от лабут. Е, значи ТСВ с ТЯО. Щом им семре? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца обрат каво в реалити!... хахахаха, а тамън бехте подготвили новата порция опорки wataabut-изми! Имайте заложт към дъртите ***, ще ги уморите така!... вчера адреналин и партизански песни, днес кръвно и сълзи! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар