В началото на седмицата американският президент Доналд Тръмп за първи път показа интерес и официално коментира предложение, заложено от Киев още през септември. Първоначалната реакция беше подобна на повечето идеи, предлагани от Белия дом в последните седмици.
Постепенно обаче анализаторите си припомниха предложенията на Украйна през есента. Тогава украинският президент Володимир Зеленски представи своя мирен план и обърна специално внимание на природните ресурси в страната.
"В Украйна има залежи на природни ресурси и критично важни метали на стойност трилиони долари. Това са най-вече уран, титан, литий, графит и други стратегични и ценни ресурси, които ще подсилят или Русия и нейните съюзници, или Украйна и демократичния свят", коментира той пред депутатите във Върховната Рада, когато показа предложението към съюзниците.
Малко по-късно публикации в световни медии показаха, че тази точка, както и идеята украинските войници да заменят контингентите на САЩ в Европа като част от мисиите за отбрана на НАТО, действително са направили впечатление на Тръмп, който тогава беше все още кандидат за президент на САЩ.
В Киев много внимателно играят с картата с природните ресурси. Източници на Politico казват, че веднага след като кандидатурата за министър на енергетиката на Крис Райт е одобрена, неговият украински колега Херман Халущенко му е изпратил благодарствено писмо за подкрепата за разбитата от руски ракети украинска енергетика. Европейското издание посочва, че има достъп до писмото, в което Халущенко предлага още и сътрудничество за възстановяване на сектора, отбелязвайки, че в страната се намират някои от най-големите находища на петрол, газ, уран и други природни ресурси.
По данни на Министерството на околната среда на Украйна на нейна територия се намират находища на 22 от определяните от Вашингтон и 34 от ЕС като ключови 50 природни суровини. Това са минерали, които са основни за производството на батерии, чипове, оръжия и други стоки от военната и технологичната индустрия.
И от които САЩ в момента зависи от Китай.
Ако помогнем на Украйна, получаваме мечтания бизнес партньор
С новата администрация в Белия дом трябва да се търгува, коментират украински анализатори и предлагат именно това - бизнес предложения за съвместно ползване на природни ресурси (например на концесия), предложения за възстановяване на разрушените украински градове и т.н.
Според тях, ако в предишната администрация в Белия дом действително е имало хора, които са вярвали в нуждата от подкрепа на демокрацията по целия свят, то сега настроенията са други. Тръмп не иска Нобелова награда за мир, а възможност за трупане на печалба, казва украинският анализатор Олександър Коваленко.
"Ако помогнем на Украйна сега, ще получим мечтания партньор в бъдеще", коментира един от близките съратници на Тръмп в Републиканската партия Линдзи Греъм, който е и чест гост в Киев. Според медийни публикации именно той е подсказал на Киев как да направят плана за мир интересен за Доналд Тръмп.
Снимка: President.gov.ua
Според данните на Министерството на околната среда част от находищата на полезните изкопаеми изобщо не са разработени, включително и тези на лития. А интерес към него има не само САЩ, но и Европа. Неслучайно германският канцлер в оставка Олаф Шолц разкритикува заявлението на Тръмп, че е готов да обмени воената подкрепа за Украйна срещу достъпа до природни ресурси, наричайки го "егоистично", и заяви, че Украйна трябва да ползва приходите от своите природни богатства, за да се възстанови.
По непотвърдени данни Украйна притежава залежи от минерали и природни ресурси на стойност между 12 трилиона и 15 трилиона долара. Експерти обаче смятат, че тези данни са остарели и непълни и трябва да бъдат направени отново.
В петък (8 януари) украинският президент Володимир Зеленски разказа пред Ройтерс къде са находищата и коментира, че предлага на партньорите сделка, а не да подари природните богатства. От думите му нещата действително звучат като делово предложение: "Американците помагат най-много и би трябвало да получат по-голям достъп. Те ще имат предимство". САЩ и другите държави, които защитават Украйна, ще бъдат тези, които ще помогнат да бъде възстановена след войната, допълни още той.
Европейски дипломат обаче е категоричен пред The Washington Post, че укранският президент всъщност е коментирал използването на природните ресурси и с европейските си съюзници. Предложенията са много далеч от "простото им предлагане на друга държава или замяната за оръжия".
Самата Германия също може да се заинтересува от лития, който е в основата на технологиите за батериите за електромобили.
Според експерти това, което действително е привлякло вниманието на Доналд Тръмп, обаче е титанът. Това е метал с широко приложение - устойчив като стоманата, но много по-лек и е основна суровина за автомобилната и авиоиндустрията, за оръжейните компании и дори за производството на медицински продукти. Украинското правителство държи в тайна какви са залежите, но според много оценки страната е поне в десетката по този показател, ако не и по-нагоре.
В Киев са доволни и обнадеждени от първата реакция на САЩ за идеята за използването на природните ресурси, става ясно от коментар на председателя на комисията по външни отношения в украинския парламент Олександър Мережко пред Politico. "Тръмп започна да осъзнава, че без помощ, украинските стратегически ресурси ще попаднат в ръцете на авторитарни режими", казва той.
Надеждите в Киев са, че това означава, че подкрепата на този етап ще продължи. Изтеглянето на САЩ е един от най-големите страхове в Киев. Според президента Зеленски това ще означава сигурна загуба, защото в Европа следят за действията на Вашингтон, а без своите съюзници Украйна трудно ще се справи с руските атаки.
Къде е уловката?
Тези коментари показват, че ситуацията може да е печеливша и за Украйна, и за нейните съюзници. Реално това е индустрия, нуждаеща се от милиарди инвестиции, които Киев не може да си позволи. Според коментарите на Кремъл това е "купуване на помощ" и вероятно ще означава загуба на ресурсите, но според много украински анализатори пред перспективата Украйна да изчезне от картата, това е съвсем приемлива сделка.
Но има една уловка - част от тези находища се намират в окупираните от Русия територии. По данни на Американската търговска камара, цитирани от Kyiv Independent, в руски ръце в момента са 63% от находищата на въглища, 42% от метали, 33% от редкоземните метали, 20% от природния газ и 11% - на петрол.
Според Зеленски пред Ройтерс под окупация са по-малко от 20% от ресурсите на Украйна, но това са трилиони долари.
Друга част са в близост до фронтовата линия - например едно от най-големите находища на литий в Украйна в момента е на десетина километра от фронтовата линия в Днипропетровска област. Тази област всъщност е една от богатите на различни ресурси и също така представлява интерес за Русия, съдейки по развитието на бойните действия в региона.
Картата с природните богатства вече е на масата и наддаването вероятно още продължава. И като за всяка успешна сделка подценяването на другата страна не е желателно, а проявите на слабост - строго забранени.
преди 1 месец До: Solar Power защото има много фенове на възраждане и руския свят, а те го обичат много! :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Защо пениса не е филтрирана ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Защо *** не е филтрирана ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: khao, уважавам твоето мнение. Според мен комунизма не си е заминал от блатото и си вирее под някаква изродена форма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: FireT "винаги са се борили против комунистите." така де, но тя идеологическата част умря отдавна, парите са им важни, а русия не са комунисти от 90та насам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: khao, според мен Пръча вече ще се появява много рядко чрез този си профил. Мислеше се за много умен като копи-пействаше разни цитати. Обаче изкочиха негови поддръжници, които откровено му смъкнаха репутацията. От глупав по-гшупав стана работата. Убеден съм, че дебне и злобее анонимно или чрез други никове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: khao, колкото и да са въртяли бизнес с Русия, винаги са се борили против комунистите. Измислиха ЦРУ като отговор на КГБ. Въртят бизнес с блатото заради евтини ресурси. Не им пречеше да го правят и през студената война. Но в крайна сметка САЩ унищожиха ссср и събориха желязната завеса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец абrе къде е бътер пръча.... от както дойте Китеника на власт започна по малко да ебеееее из нета!!! :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: FireT чак пък исторически враг :):) ... няма такова нещо, американците искаха и въртяха бизнес с русия. Цялата свииинщина си е чисто путинско империалиско изъпнение... но не трябва да му се позволява да граби територия, защото това ще отвори кутията на пандора... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец поредно *компетентно* изказване относно сделка м/у Тръмп и бункерното жуже. Щели да се разберат за ресурсите на Украйна. Ако се вярваше на форумнитеПлъхове, Украйна отдавна нямаше да съществува. А Зеленски щеше да е убит. Обаче реалността е друга, старчета. Исторически враг на САЩ е Русия. И винаги ще се стремят да я занулят. А най-хубавото е, че повечето от вас ще видят втори разпад на рузззката държава в рамките на един живот. отговор Сигнализирай за неуместен коментар