Германската RWE отчете по-добра от планираното печалба от производството на газовите електроцентрали през първото полугодие. Компанията е произвела и рекордни количества енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), става ясно още от финансовия отчет, публикуван в сряда (14 август).
Общо печалбата от ВЕИ достига 1,55 млрд. евро, спрямо 1,48 млрд. евро година по-рано. През първите шест месеца компанията е генерирала 26 тераватчаса зелена енергия заради отличните условия за вятърните паркове през първите месеци на годината. 45% от цялата произведена електроенергия от компанията идва от възобновяеми източници. RWE инвестира 4,5 млрд. евро в нови проекти за вятърни паркове, соларни централи и батерии.
Печалбата от газовите централи с малко надхвърля 1 млрд. евро при очаквани от анализаторите към 900 млн. евро.
Печалбата преди данъци и такси (EBIDTA) намалява с 30% - от 4,1 млрд. евро през първото полугодие на 2023 година до 2,89 млрд. евро днес. Причината обаче е намаляването на цената на електроенергията в Европа. Компанията регистрира свито производство от въглища - през миналата година заради високите цени на електроенергията в ЕС много въглищни централи работиха с пълен капацитет и с големи печалби. Сега обаче ситуацията се промени.
RWE запазва прогнозата си за печалби през 2024 година - в диапазона 5,2 млрд. - 5,8 млрд. евро и повишава размера на дивидентите до 1,10 евро за акция през тази фискална година.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
3 храни, които да не ядете след изтичането на срока на годност
Цветанов за "Баба Алино": Всичко е станало със съгласието на тогавашния премиер
Вучич на митинг в Белград: Това са последните ми дни и седмици като президент
преди 1 година До: evlogi ... гугълни си тец варна нови газови турбини сименс 450млн отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: evlogiКолко лесни и прости са нещата ? ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ако на някой от нашите едри капиталисти вместо да се води по стадния принцип ,а беше вложил малко разум и беше направил 200-300 мвт газова централа , щеше да убие коча с продажби вечер.Но те са тип държавни капиталисти, не са особено добри в пазарна среда.Много обичат пазарната икономика, но само когато е в тяхна полза .Когато пазарът ги удари, първата им реакция е да клекнат с каскетче за просия пред държавната хазна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар