Европа се насочва към по-студен от обичайното януари, вероятно с по-слаб вятър, което ще повиши търсенето на природен газ, точно когато Старият континент се сблъсква с края на споразумението за транзит на газ между Украйна и Русия тази седмица, пише Bloomberg.
Очаква се рязък спад на температурите в началото на януари в по-голямата част от Великобритания, Франция, Германия и скандинавските страни и студеното време ще се задържи до края на месеца, прогнозира компанията Maxar Technologies. Във Великобритания се очаква сняг, съобщи Метеорологичната служба и отправи предупреждения за опасно време за началото на януари.
Комбинацията от студено време и слаби ветрове вече принуди Европа да изразходва повече от газовите си запаси от обичайното за това време на годината, като нивата са под 75%. Колебание в атмосферното налягане, известно като северноатлантическа осцилация, може да задържи тези условия и през февруари – всичко това в момент, когато е почти сигурно, че след няколко дни през Украйна вече няма да минава руски газ.
В Париж температурите може да се понижат до средно -3 градуса по Целзий в началото на януари, с осем градуса под обичайното ниво, сочат данни на Weather Services International.
Нивата на вятъра спаднаха рязко в Европа през ноември, което повиши цените на електрическата енергия, тъй като вятърните паркове престанаха да генерират големи количества от енергията в региона. Въпреки че поривите ще бъдат по-силни от тези до момента, има риск нивата на вятъра през януари да бъдат под дългосрочното средно равнище, считат метеоролози. Същото се отнася и за температурите.
„По-високото налягане доминира в близост до Гренландия и има повишена опасност студени вълни да засегнат Северна и Централна Европа“, коментира Оливия Бирч, метеоролог в компанията Atmospheric G2. „Времето в Северна и Централна Европа може да е по-студено от обичайното през по-голямата част от януари, което ще зависи и от силата на стратосферния полярен вихър“, допълва тя.
В същото време някои части на Европа няма да се впишат в тенденцията, включително Италия, Испания и Гърция. В тези страни температурите ще бъдат близо до или над дългосрочните средни равнища, сочат прогнозите на Maxar.
Ел Ниньо-Южно колебание, което определя дали времето на планетата попада под въздействието на Ел Ниньо или на Ла Ниня, в момента е относително неутрално. Макар че има вероятност слаба Ла Ниня да се развие от януари до март, носейки теоретично по-ниски температури, това вероятно няма да е голям фактор, който да влоши нещата.
„Само със слаба Ла Ниня въздействието върху Европа ще бъде минимално“, коментира Адам Даути, старши метеоролог в компанията AccuWeather.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително


преди 1 година До: 34, ай ся, пепел ти на езика:(:(:( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година В крайна сметка жив ли е Бутер пръч / Tikva 007 или е поел към вечния концерт на Кобзон? :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 30 а веднъж си призна и за плюсовете и минусите, които разцъкваш. Само да ти споделя, че ако наистина ти отнемат 15 минути нацъкването на 10 плюса, - претенциите ти, че си Бигг Бро и професор по всичко отиват в киреча. И може да обмениш опит с ПенКилера с неговите проксита, че и той е голям разбирач го раздава! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 30 зелехууйо"00", имаше една поговорка "крадецът вика - дръжте крадеца", та и ти така - хубаво и надлежно си обяснил как действаш в този форумс - с безбройните ти акаунти и тактики.:):):) Не че не те виждаме, ама друго си е да го признаеш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: гъбко, тук ме изненада със Скъсана_ушанка. Тоя ми звучи елементарно проzт и дори съм ги засичал да си водят диалог помежду си. Излиза, че бутер пръча е тежък случай. Дори сменя наратива в различните профили. Иначе си признавам, че Буратино ме заблуди с някои елементи, които използва и пръча. Ама те си приличат в крайна сметка, а и се копират един друг. Пенсионерски клуб Матрьошка в действие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: FireT ... :))) ... Буратино няма общо с butter пръча ... Самосиндикалист си е. Мазният е същество, подвизаващо се с много акаунти, има си специален списък, дето освен ник+парола си подрежда и нЕкои типични характеристики на акаунтите. Но не може да скрие обаче общото - омраза към жените, не знам защо, вероятно травма в детството, вероятно сбъркани хромозоми ... Значи - butter пръч = mavi = tikva007 = Ckъcaнa_Ушaнka = mule (1,2,3...) = тошко_стоте_акаунта = безбройкопираниакаунти ... скъЗаняк отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: pinoccio, много ти идват диалозите май. Взе да се повтаряш с тези подуенски графити. Ама нормално - на тези години се случва на хората да се повтарят. Жалкото при теб е, че си извадка от проссстото възрастно население тук. Вместо да даваш пример, тръгнал да обяснява как бил чел детски книжки, как много разбирал от военни структури и къде била перката на Карлсон. И какви винкели, какъв Перник. Надявам се внуците ти(ако имаш такива) да не ти слушат глупостите, че все пак оставяш наследство отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ами перката му е отзад, бе, г-н ФиреТ, на гърба. Ти какво си разбрал? Пак си чел нещо по стените на подуенския подлез. Не става така. Прочети "Как се каляваше стоманата", например, ама не после да се обиждаш на пернишки винкел. Ти не си винкел, нали? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: pinoccio на гърба. не е отзад! Тъъъпак, това все пак е детска книжка!...незнам защо, но по някаква причина всички *** обичате да си слагате някви неща отзад! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: pinoccioБуратино, Буратино, първо виж на кого си препоръчал да си слага перка отзад и след това ми се пени като староПсе. Нека не говорим за акъл и знания, че постоянно се излагаш тук - както за натововски дивизии , така и за зелени сделки. А къде е перката на Карлсон знаят дориМангалите от Левски Г. Но за разлика от тях, съм я чел като дете. Беше си задължителна литература. Жалко е, че предполагаемо възрастен човек като теб, се хвали, че е чел детски книжки , Butter пръч(предполагам) отговор Сигнализирай за неуместен коментар