Южнокорейската компания Samsung SDI е подписала споразумение с Tesla за доставка на стационарни батерии за съхранение на енергия на стойност над 3 трлн. вона (2,11 млрд. долара), като сделката обхваща три години, съобщава Ройтерс, цитирайки Korea Economic Daily.
Сделката подчертава засиления интерес към технологията за съхранение на енергия чрез големи стационарни батерии, която се развива в различни краища по света.
По-рано тази година Tesla си осигури данъчно облекчение за изграждането на още една фабрика за стационарни батерии в САЩ, предоставено от окръг в района на Хюстън. Властите одобриха данъчните отстъпки в сделка с Tesla и Real Property Improvements, собственик на Empire West - индустриален парк, където автопроизводителят ще обособи съоръжението, състоящо се от две сгради.
Фабриката, която се очаква да осигури работа на 1500 души до третата си година от влизане в експлоатация, ще увеличи енергийния производствен капацитет на Tesla, който в момента включва фабриките в Калифорния, Невада и Шанхай, в които се произвеждат електромобилни батерии и стационарни такива за съхранение на енергия.
През юли конкурентът на Samsung SDI, LG Energy Solution, обяви, че планира да разшири бизнеса си със съхранение на енергия в САЩ, тъй като се стреми да смекчи въздействието от растящите мита.
Компанията предвижда поне 20% годишен ръст на стационарните батерии за съхранение на енергия в САЩ през следващите няколко години на фона на нарастващите нужди от електроенергия и увеличаването на броя на центровете за данни за поддържане на изкуствен интелект.
През 2022 г. трите най-големи производители на батерии в Южна Корея – Samsung SDI, LG Energy Solution и SK On Co. – обявиха план за изграждане на 15 завода за батерии в САЩ, най-агресивната инвестиция сред страните-лидери при производството на батерии (Китай, Япония и Южна Корея).
Плановете бяха обявени след подписването на Закона за намаляване на инфлацията (IRA), като компаниите, ангажирани с тях, обещаващ да създадат общо над 20 000 работни места, разположени до голяма степен в така наречения „Пояс на батериите “, който се простира от Мичиган през Охайо и Кентъки до Джорджия.
Напредък при стационарните батерии
Операторите на стационарни батерии добавиха 5 гигавата капацитет за съхранение на енергия към електрическата мрежа на САЩ през първите седем месеца на тази година, което увеличи общия капацитет в страната до 20,7 гигавата, показват данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ.
Нарастващото производство на възобновяема енергия увеличи нуждата от стационарни батерии, за да се балансират търсенето и предлагането. Гладните за енергия центрове за данни с изкуствен интелект (AI) създават допълнително търсене на системи за съхранение на енергия. Nomura очаква капацитетът да расте с 42% годишно в световен мащаб до 2030 г. Почти половината от това увеличение ще се случи в Китай, докато САЩ ще формират около 17%.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа