IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Земята се затопля по-бързо, отколкото се смяташе, според ново изследване

Ако темпът на затопляне от последните 10 години продължи, това би довело до дългосрочно превишаване на границата от 1,5°C преди 2030 г., прогнозира учен

09:39 | 07.03.26 г. 3
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Затоплянето на Земята се е ускорило значително през последните 10 години, като температурите се покачват с по-бързи темпове от 2015 г. насам, отколкото през всяко предходно десетилетие в историята, сочи ново проучване.

Земята се е затоплила с около 0,35 градуса по Целзий през десетилетието до 2025 г. в сравнение с малко под 0,2°C на десетилетие средно между 1970 г. и 2015 г., според статия, публикувана в петък в научното списание Geophysical Research Letters и цитирана от Bloomberg.

Това е първото статистически значимо доказателство за ускоряването на глобалното затопляне, казват авторите на статията.

Последните три години са били най-горещите в историята в сравнение със средното ниво преди индустриалната революция. През 2024 г. затоплянето надхвърли 1,5°C, долната граница, определена от Парижкото споразумение за климата.

Тази цел се отнася до повишаване на температурата за 20 години, но нарушаването ѝ за една година показва, че усилията за забавяне на изменението на климата не са достатъчни, посочват авторите на статията.

Въпреки че съществува консенсус, че емисиите парникови газове са причинили затопляне на планетата от прединдустриалната епоха, това затопляне е стабилно в продължение на десетилетия. Рекордните температури през последните години накараха учените да се запитат дали темпът на покачване на температурата се ускорява.

Да се демонстрира това е трудно поради естествените колебания в температурите. Изследователите са филтрирали „шума“, за да направят „основния сигнал за дългосрочно затопляне“ по-ясно видим, казва Грант Фостър, съавтор на изследването и експерт по статистика от САЩ.

Изследователите са изолирали явления, включително явлението Ел Ниньо, вулканичните изригвания и слънчевата радиация. Когато разглеждат повишаването на температурата без тяхното влияние, авторите стигат до заключението, че доказателствата са „силни“, че ускореното затопляне не се дължи на необичайно горещите 2023 и 2024 г., а че от 2015 г. насам глобалните температури са се отклонили от предишния си, по-бавен път на повишение.

Новият доклад допълва нарастващия обем от изследвания, които показват, че изменението на климата има по-бързо и по-голямо въздействие върху планетата, отколкото учените смятат.

„Ако темпът на затопляне от последните 10 години продължи, това би довело до дългосрочно превишаване на границата от 1,5°C преди 2030 г.“, коментира Стефан Рамсторф, водещ автор на проучването за затоплянето и изследовател в Потсдамския институт за изследване на въздействието върху климата.

„Колко бързо Земята ще продължи да се затопля зависи от това колко бързо ще намалим глобалните емисии въглероден диоксид от изкопаеми горива до нула“, подчертава той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:39 | 07.03.26 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 2
aldy
преди 1 месец
Цикълът на Слънцето е навлязъл в много активна фаза. В последните месеци се наблюдаваха невероятно мощни магнитни бури, траещи дни наред и достигащи най-високите степени на отчитане. А ни будалкат, че Слънцето се влияе от Pърденето на животинчетата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
cyclop
преди 1 месец
Между другото, ракетите и бомбите ВЪГЛЕРОДНОНЕУТРАЛНИ ле са
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
cyclop
преди 1 месец
В последните години - рекордни реколти на основните хранителни групи. По-топли зими - по-малко използвана енергия за отопление. Обаче има ГОЛЯМО СТРААШНО УЖАСНО КЛАЙМЪХЧЕНЧ ПЛАШИЛО - е да де, но къде е проблемът, освен в телевизора?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още