Аптеките ще продължат да отпускат заплащани частично или напълно от Здравната каса лекарства по досегашния ред до края на септември. Това стана възможно, след като Българският фармацевтичен съюз и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) подписаха анекс към договора си.
Целта на анекса към договора е аптеките да продължат да отпускат напълно или частично платени лекарства и след 1 април.
Преговорите за подписването на анекса се водят от месеци. С документа се гарантира, че всички лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, заплащани частично или напълно от Здравната каса, ще продължат да се отпускат при досегашния ред и условия и след 1 април.
Подписахме анекс до края на септември, обяви Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз. Той отбеляза, че с него се подобрява превантивният контрол.
“Въвеждаме превантивния контрол в реално време и това ще подобри многократно работата и на лекари, и на фармацевти и ще намали главоболието на пациентите с излишно разкарване за корекция на рецепти“, посочи той, цитиран от БТА.
Казусът възникна, след като НЗОК предложи да отпадне възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена напълно или частично от НЗОК.
Предложението на здравния фонд аптеките да не изпълняват рецепта по Здравна каса, ако някой от медикаментите в нея липсва, бе заложено в новите условия за работа на аптеките с лекарства и медицински изделия, заплащани от фонда.
На практика без удължаване на договора между двете страни пациентите трябваше да плащат от джоба си необходимите им медикаменти, които Касата заплаща напълно или частично.


Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Ейса Гонсалес се обясни в любов на Григор Димитров
Манолова: Заради надценките цените са безобразно високи, потребителите са смачкани
Актьорът Дилън Спраус и съпругата му чакат бебе
Краят на войната Русия - Украйна или нов етап от конфликта?
НСИ: Средната заплата в София надхвърля 2000 евро