Доставките на петрол в Европа са диверсифицирани и мнението на всички специалисти е, че опасност няма. По-големият въпрос е на каква цена ще се купува този петрол и как това ще се отрази на потребителите, които използват транспортни услуги. Това каза Веселин Стоянов, управител на "Транспрес", в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Съществуват възможности като възстановяване на част от акциза, които биха помогнали да се намали инфлационният натиск върху бизнеса и потребителите.
„Надяваме се войната в Иран да приключи бързо и транспортният бранш да възстанови стандартния си ритъм“, каза Стоянов.
Цените на горивата представляват между 25 и 30% от транспортната услуга и при всяко движение на цената на петрола възникват притеснения. Всяка промяна на цените е много мъчителна, води до загуби за транспортните компании, тъй като фактурирането на тези промени отнема време.
„Вчерашната рязка промяна на цената на петрола беше наистина драматична и повдигна въпроси какви ще са ефектите върху глобалната икономика“, коментира гостът. С вдигането на борсовата цена – цените на колонките веднага се изстрелват.
По думите му електрификацията все още върви с бавни темпове.
"За нас по-важно е какво ще стане с икономиката. Важно е да има нормални вериги на доставки, което в момента е застрашено. Надеждите ни са този конфликт да свърши бързо и да се възстановят нормалните транспортни коридори", посочи Стоянов.
„В началото на 2026 г. транспортните компании в България са изправени пред едно основно напрежение, свързано със Зелената сделка и вдигането на пътните такси“, посочи той. Друго голямо предизвикателство е липсата на квалифицирана работна ръка. Състоянието на инфраструктурата също продължава да е проблем.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Застреляха футболен съдия по време на мач
Ден на отворените врати се проведоха във варненска градина (СНИМКИ)
Тайни на предпазния колан, за които малцина знаят
Студенти по право преминаха практическо обучение в Административен съд - Варна
Георги Глушков се оттегля от ръководството Българската федерация по баскетбол
Blackstone инвестира в български ВЕИ гигант
Петролът ще остане скъп за дълго време, 25% от спрения добив може да не се върне
Китайски робот конкурент на Tesla засилва глобалната си експанзия преди IPO
Отстраняването на Орбан е ужасна новина за света на MAGA
Отбранителните фирми търсят помощ от ЕИБ за преодоляване на енергийната криза
Kia Seltos идва в Европа с ДВГ, хибридно задвижване и 4х4
Porsche показа най-мощния си кабриолет с атмосферен двигател
Тайното оръжие на Citroën срещу прилошаване
Магията на „изчезващата“ конзола и още от тайните на ID. Buzz
За какво служи странната гънка на предпазния колан
След Ормуз: Иран затваря и пътя през Червено море към Суецкия канал?
Какво решава служебният кабинет днес
Стачката в „Луфтханза“ продължава и днес
Шампионска лига: Байерн пречупи Реал в късна драма
По-топло и слънце, дъжд само в четири града
преди 1 месец .... И веднага излиза някой гербидж да плаче за субсидии и държавна помощ! Все едно това повишение няма да се акумулира при всички и в цялата верига и няма да бъде платено от крайния потребител.... който също ще плати и евентуалната субсидия! ... чиба, нагляри! отговор Сигнализирай за неуместен коментар