IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

ЕС предлага модела на зърнените коридори в Черно море и за Ормузкия проток

Общността може да премести своята мисия "Аспидес" от Червено море към протока, смята Кая Калас

23:40 | 16.03.26 г. 19
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Кая Калас е обсъдила вариант за отваряне на Ормузкия проток по подобие на инициативата за безопасно плаване в Черно море с генералния секретар на ООН Антониу Гутереш, пише Ройтерс. Според споразумението руски и украински товарни кораби, пренасящи основно зърнени храни, но и други стоки, включително торове, безпрепятствено преминават през Черно море. Инициативата е под егидата на ООН и продължава да работи, макар че руският президент Владимир Путин съобщи, че Москва се отказва от нея.

По-голямата част от пътя на украинските кораби минава през териториалните води на държави от НАТО - Румъния, България и Турция. Част от мерките за сигурност са морските дронове на Украйна.

Калас отбеляза още, че Ормузкия проток е ключов не само за петрола, но и за торове и други стоки, което може да предизвика и недостиг на хранителни продукти. Въпреки спептицизма на Гермаия ЕС също така обсъжда и изместване на мисията за морска сигурност "Аспидес", която в момента е фокусирана повече към Червено море, коментира още Кая Калас.

Помолен да коментира разговора с върховния представител говорител на ООН коментира, че организацията предпочита да работи "дискретно", защото залогът е твърде висок. Председателят на Европейския съвет Антониу Коща съобщи преди дни, че е поканил Гутереш на срещата на европейските лидери, която ще се проведе на 19 март. На заседанието европейските лидери трябва да намерят и начин да осигурят заема от 90 млрд. евро, който вече беше одобрен, за Украйна.

Унгарският външен министър Петер Сийярто заяви, че позицията на Будапеща не се е променила и очакват подновяването на работата на петролопровода "Дружба", за да вдигнат ветото си. Унгария поиска още и премахването на митата на торове от Русия и Беларус, за да бъде успокоен пазарът.

Пред CNN украинският президент Володимир Зеленски сравни с рекет искането да бъде ремонтиран петролопроводът в замяна на заема, който вече беше одобрен от всички държави в ЕС. Тръбите бяха повредени от руски дронове в края на януари. Русия масирано атакува украинската енергийна система и в Украйна вече няма капацитет за преработка на петрол, както и се налага да внася електроенергия , защото почти всички мощности (без ядрените) за повредени, или напълно разрушени след масираните руски атаки през зимните месеци.

Част от целите на иранските дронове също са енергийни - Обединените арабски емирства (ОАЕ) съобщават за пожар в голямото газово поле "Шах" след удари с дронове. Малко по-рано беше обстрелван терминалът във Фуджейра, който е ключов за износа на петрол от емирствата на фона на блокадата в Ормуцкия проток. Част от работата на съоръжението е поднновена, посочва Bloomberg. Ирак също се оплака за атака по най-голямото петролно поле в света - "Маджнун", но без да дава повече подробности.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:40 | 16.03.26 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Транспорт и инфраструктура виж още

Коментари

5
rate up comment 25 rate down comment 9
0pk
преди 3 месеца
До: гъбко безполезен, в първия месец и да горя някой резервоар, най-вероятно е бил самозапален от украинците, за да не отиде в руски ръце. Както между другото и трагедията в Буча си я организиараха те, а свободния свет мълчи въпреки преките доказателства. После укрите не пожелаха да спазят уговорката да не бишкат по нефта, а ти тук радостно цвърчеше. Сега укрите нямат нищо, а ти вече мълчиш. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 20
гъбко
преди 3 месеца
До: ratten ... полезен , познай кой контролира какво превозват зърнените карабли ... жалко че не се прилагат законите за разпространение на рассийска пропаганда ефективно у нас ... :))) ... досега да си олекнал поне 100к ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 23
гъбко
преди 3 месеца
До: 0pk ... полезен , в месец първи от защитата на рассийката в Украйна , след първата задача избиването на цивилни в Буча , на асвабадителите беше поставена нова задача , да гръмнат рафинериите в Украйна . реално украинците нямат рафинерии от 5 години . Да , истински се радваме когато се унищожава рассийски преработващ капацитет . око за око !! И тройна радост когато си заминават и рассияни покрай това ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 9
ratten
преди 3 месеца
иранците имаха възможност да видят как работи зърнения коридор. от украина върви зърно а в посока към украина в същите кораби отива оружие. само европейци и американци може да са толко *** и да си мислят, че ще мине пак стария номер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 8
0pk
преди 3 месеца
Много интересни неща пише в статията. Дикато се радвахме как горят расийските рафинерийки, се оказа, че в отговор укрите вече нямат капацитет за преработка на петрол. Предлагам да се порадваме докат можем на бишнатите корабли в международни води, потомучто скоро модела на зърнените коридори може да спре да работи. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още