Въведените мита между САЩ и Китай нарушават доверието на инвеститорите и могат да ударят печалбите на компаниите. Това каза Симеон Керанов, портфейл мениджър в "Карол Капитал Мениджмънт", в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria. По думите му в контекста на текущата икономическа ситуация вниманието на инвеститорите е привлечено от няколко сектора, сред които финансовият, индустриалният, както и т.нар. активи убежища като златото.
По думите му, въпреки че митата нарушават доверието в политиките на САЩ, не може толкова бързо да се промени пазарната конюнктура и отношението към САЩ. "Не може от днес за утре този пазар да загуби доверието на инвеститорите и дори нещо подобно да се случи, просто други пазари ще направят по-висока доходност. Американските пазари са толкова големи и бизнес отношенията със САЩ са с такъв мащаб, че дори и да има процес на спад на доверието, той ще трае години“, посочи Керанов.
Той смята, че ако тези мита останат достатъчно дълго време, това ще удари печалбите на компаниите, които „така или иначе бяха с големи оценки, особено в САЩ“.
Керанов коментира, че инвеститорите проявяват интерес към финансовите компании, тъй като те могат да бъдат засегнати от митата и инфлацията на фона на риска от рецесия и стагнация. Индустриалният сектор също е под наблюдение от страна на инвеститорите, особено поради зависимостта от веригите на доставки и влиянието на търговските войни между САЩ и Китай.
„Търговската война между САЩ и Китай оказва значително влияние както на американските, така и на китайските компании, като на първо място стои зависимостта от веригите на доставки“, каза събеседникът. Той допълни, че много компании, особено в индустриалния сектор, са силно зависими от веригите на доставки, които включват китайски производители. Тази зависимост създава рискове, тъй като увеличаването на митата и търговските ограничения може да наруши производствените процеси и да натежи на разходите.
„Изолация на Китай, която става все по-очевидна в хода на явната търговска война, може да доведе до дългосрочни последици за китайските компании, които разчитат на американския пазар за технологии и иновации. Това ще натежи на печалбите и може да доведе до рецесия и стагнация, особено в финансовия сектор, който е един от най-пострадалите", коментира анализаторът.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Великобритания разширява военните способности с дронове, AI
Торстен Слок очаква ЕЦБ да вдигне лихвата през септември
България е плаха пред европейските институции, бизнесът не знае как работят
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 2
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 1
21 ключови факта за новото BMW X5
Швед направи 16-цилиндров двигател от четири мотора Volvo
Как се раждат безшумните гуми
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Как да носим правилно бялата риза
Задържаха румънец, призовавал към убийства, палежи и екстремистко насилие
Най-кошмарният супергерой? Хлебарка с водолазен костюм
Криза в британския флот: готовността на бойните подводници отново е нулева
Тайните на средиземноморския интериор