Кметовете в Европа искат да намерят решение на жилищната криза, но настояват за по-голяма подкрепа от Европейския съюз, за да се справят с това предизвикателство и да преодолеят бюджетните ограничения, показва ново допитване, цитирано от онлайн изданието Politico.
В тазгодишното проучване Eurocities Pulse: Mayors Survey, проведено през пролетта, са били анкетирани 86 градоначалници от 26 европейски страни.
Според резултатите 63% от кметовете в блока заявяват, че справянето с изменението на климата е основен приоритет за тяхната администрация, в съответствие с данните от миналата година. Но този път на второ място сред най-належащите проблеми в списъка е достъпът до жилища на достъпни цени.
През 2023 г. жилищата заемаха едно от последните места в списъка с десетте най-важни приоритета на кметовете, участвали в анкетата. Сегашният му статут на един от основните проблеми за местните лидери на блока подчертава въздействието на кризата с достъпността на жилищата върху градовете и целия континент днес.
В много от европейските градски центрове кметовете са изправени пред масови протести срещу повишаването на наемите и на цените на жилищата за покупка. В отговор те изпробваха мерки като тавани върху наемите, забрана на отдаването под наем на жилища на туристи или подемане на мащабни строителни инициативи. Но участниците в проучването заявяват, че отчаяно се нуждаят от насоки от ЕС, за да предложат координиран отговор на кризата.
Въпреки че официално жилищната политика не е от компетенциите на ЕС, миналата година председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща да се заеме с проблема и създаде длъжността на първия специален комисар за жилищата в блока, който трябва да представи план за увеличаване на достъпните жилища в Европа през 2026 г. За първи път в Европейския парламент има Комисия по жилищните въпроси, която анализира как могат да бъдат намалени цените в страните от блока.
Анкетираните кметове имат много предложения как може да се направи това. Над половината казват, че трябва да се отделят повече средства от ЕС за жилищно строителство чрез програми като знаковата програма за кохезионните фондове, която наскоро беше променена, за да позволи на страните членки да използват до 15 млрд. евро от регионалните фондове за справяне с кризата.
Местните лидери призовават също така за преразглеждане на правилата за конкуренцията и държавните помощи, за да могат да се отпускат повече държавни средства за изграждане на социални жилища и жилища на достъпни цени. Освен това те настояват за обхватни разпоредби на ЕС за ограничаване на краткосрочните наеми, които според тях изострят проблема.
Проблеми с доверието
Кметовете, анкетирани от Eurocities, казват, че бюджетните ограничения продължават да бъдат основна пречка за изпълнението на приоритетите им.
Тъй като високата инфлация и нарастващите цени на енергията продължават да поставят под натиск общинските власти, много местни ръководители изразяват разочарованието си от националните администрации, които според тях затрудняват достъпа на градовете до публични средства.
Това разочарование обяснява защо под половината от анкетираните кметове заявяват, че имат доверие на националните власти. Местните ръководители изглежда негодуват срещу загубата, както смятат, на общинска автономия – резултат от засилената централизация в много страни членки на ЕС, и се оплакват от националните политици, които налагат решения „отгоре-надолу“.
Но макар че анкетираните изглежда нямат доверие на националните правителства, за които смятат, че са загубили представа за местните проблеми, те виждат в официалните представители на ЕС в далечен Брюксел надеждни партньори. Не е изненадващо, че доверието в институциите на блока варира в зависимост от степента на участие на общините в техните програми. Но като цяло местните лидери оценяват усилията на ЕС да работи с градските ръководители и да предоставя публични средства за местни проекти.
Според проучването почти три четвърти от участвалите кметове са оптимисти за бъдещето на ЕС. Това ги отличава от техните избиратели – най-новите данни на Евробарометър показаха, че само 62% от гражданите на ЕС изразяват подобно доверие в положителното развитие на блока.
Положителните нагласи може да се дължат на прякото взаимодействие на кметовете с институциите на блока, както и на информираността им за това колко средства от ЕС се използват за финансиране на общински проекти и инфраструктура. Това също така подчертава потенциала на местните ръководители като защитници на европейския проект и като основни участници в бъдещото му развитие.


Ограничават движението на автомобили във Варна през почивните дни заради два мача
Фратрия завърши годината с победа
Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Европрокуратурата разследва измама за 13 млн. евро у нас, извършени са над 80 обиска
Интензивни дъждове утре, на места и с гръмотевици
Детайлите на разследването за корупция в Украйна, водено от полицията, са като от драма на HBO
Ретроградният Меркурий приключи, 5 зодии си връщат късмета
В Китай: Брижит Макрон посети гигантска панда, родена във Франция