Би било изненада, ако инфлацията в еврозоната е достигнала своя връх. Това заяви управителят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард в понеделник, цитирана от Bloomberg, намеквайки, че лихвените повишения все още са далеч от своя край.
„Иска ми се да видя, че инфлацията е достигнала своя връх през октомври, но се опасявам, че няма да достигна чак такава степен“, каза Лагард пред евродепутати в Брюксел. „Има твърде много несигурност, особено в един компонент – това е преминаването на нарасналите разходи за енергия от нивото на едро до нивото на дребно. Да се предположи, че инфлацията е достигнала своя връх, това би ме изненадало“, допълни Лагард.
Предстои по-късно тази седмица да бъдат публикувани предварителните данни за потребителската инфлация в блока през ноември. Очакванията на икономистите са инфлацията да е останала на двуцифрено равнище през текущия месец макар и забавяйки се леко до 10,4%, според медианните прогнози в анкета на медията. За сравнение – през октомври инфлацията бе в размер на 10,6 на сто.
Инфлацията в еврозоната може да е останала на двуцифрено равнище през ноември. Източник: Bloomberg L.P.
По-рано през деня членът на ЕЦБ и управител на централната банка на Нидерландия Клаас Кнот коментира, че сигнализираният цикъл на парично затягане от ЕЦБ не е близо до края си.
"В Европа трябва да се подготвим за продължителен период, в който политиците и централните банкери ще трябва да се занимават с това (инфлацията - бел. ред.) и да се фокусират върху ценовата стабилност", каза той в Париж. Той коментира, че всякакви разговори за риска от прекалено затягане в този момент "са малко несериозни".
Кнот добави, че не е "предизвестено", че ще има рецесия, но "че ще имаме по-слаб растеж - това е сигурно".
"За да върнем инфлацията обратно към целевите равнища, ще ни трябва продължителен период от време, в който растежът е под потенциала, защото в противен случай, никога няма да започнем процеса на дезинфлация", каза Кнот. "Моето опасение все още е инфлация, инфлация, инфлация", обобщи централният банкер.


Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Черно море Тича осигури транспорт за феновете си за третия двубой с Балкан в Шумен
Бруно Газани се изправя срещу Айсам Чадид в първия етап на SENSHI Grand Prix
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Оли Рен: Данните показват първи признаци на стагфлационен шок в еврозоната
Скъпият петрол повишава инфлационния натиск в Китай
Fibank осъществи рекордни международни емисии за българска банка за €310 млн.
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Григор Димитров се издъни и на старта на "Чалънджър"-а в Бордо
Принцеса Лилибет се срещна с Мики Маус и принцесите на Дисни
Руската пропаганда създава сценарии за прекратяване на войната в Украйна
Шампионът от Формула 1 Макс Верстапен показа дъщеря си Лили
Шефът на Palantir: Подкрепата ми за Украйна ме е превърнала в мишена за Кремъл