„Алтерко“ АД значително ускорява ръста на продажбите на устройства през първото тримесечие на годината. Това се вижда от консолидирания отчет на дружеството за отчетния период, публикуван чрез сайта x3news.com.
Приходите от продажба на устройства на дружеството нарастват с над 61% до 27,595 млн. лева през първото тримесечие от 17,131 млн. лева през първото тримесечие на 2022 г. Приходите от услуги и другите приходи намаляват силно, но те са несъществени в сравнение с приходите от продажби на устройства и не оказват влияние на общите приходи.
Общите приходи от дейността на дружеството за първото тримесечие на консолидирана основа възлизат на 27,649 млн. лева при 17,548 млн. лева за първото тримесечие на 2022 г., като се увеличават с 57,56% на годишна база.
Разходите за дейността на „Алтерко“ нарастват с 51,8% за отчетния период до 7,784 млн. лева от 5,129 млн. лева за същия период на миналата година.
Най-силен ръст е отчетен на разходите за външни услуги – със 177,8% до 2,511 млн. лева от 904 хил. лева година по-рано.
С най-голям дял от общите разходи остават разходите за персонала (почти 52%). Те се увеличават с 33,4% за една година до 4,036 млн. лева към края на март от 3,026 млн. лева към края на март 2022 г.
С почти 30% се увеличават на годишна база разходите за материали до 113 хил. лева от 87 хил. лева.
Категоризираните като други оперативни разходи нарастват със 106,5% до 221 хил. лева от 107 хил. лева.
За първото тримесечие „Алтерко“ отчита консолидирана печалба след данъци в размер на 5,922 млн. лева в сравнение с 3,909 млн. лева за първото тримесечие на 2022 г., което представлява ръст от 51,5% на годишна база.
В последната година акциите на „Алтерко“ поскъпват с почти 22%, а пазарната капитализация достига 401,4 млн. лева. Дружеството планира да изплати по 25 ст. брутен дивидент на акция от печалбата за 2022 г. Общото събрание на акционерите, което ще одобри годишния финансов отчет на компанията за 2022 г. и ще одобри дивидента, е насрочено за 12 юни.
Свързани компании:


Съдът на ЕС опровергава информация за допусната жалба срещу влизането ни в Еврозоната
Ограничават движението на автомобили във Варна през почивните дни заради два мача
Фратрия завърши годината с победа
Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Кийт Ърбан съжалява за развода си с Никол Кидман – чувства, че е сгрешил
Излезе на бял свят бижуто с форма на яйце на Фаберже, глътнато от крадец
Удареният от Украйна кораб KAIROS е заседнал край Ахтопол
Сиярто: Въпреки отричанията, в Украйна се извършва принудителна военна служба
Европрокуратурата разследва измама за 13 млн. евро у нас, извършени са над 80 обиска