Азиатско-Тихоокеанските пазари не успяха да намерят единна посока в първия ден от седмицата, след като Китай понижи едногодишния основен кредитен лихвен процент (LPR), но запази петгодишния без промяна, съобщава CNBC.
Едногодишната лихва бе понижена с 10 базисни пункта до 3,45% от 3,55% по-рано, а петгодишният LPR бе оставен на ниво от 4,20%.
В анкета на Ройтерс сред 35 анализатори всички участници очакват понижение и на двете лихви. Намаляването с 10 базисни пункта на едногодишната лихва е под понижението от 15 пункта, прогнозирано от повечето респонденти.
Хонконгският индекс Hang Seng се понижи с 1,72%, а китайските континентални пазари също се оказа на червена територия. Показателят Shanghai Composite завърши с 1,24% надолу до 3092,98 пункта.
В Австралия индексът S&P/ASX 200 се понижи с 0,46%, спадайки до най-ниското си ниво от 11 юли – 7115,5 пункта.
Японският показател Nikkei 225 се възстанови частично и завърши с ръст от 0,32% до 31 565,64 пункта, а по-малкият Topix нарасна с 0,24% до 2241,49 пункта.
В Южна Корея индексът Kospi се повиши с 0,17%, прекъсвайки шестдневната си серия от загуби, и завърши на ниво от 2508,8 пункта. Kosdaq приключи с повишение от 1,3% до 888,71 пункта.
По-широкият индекс на MSCI за Азиатско-Тихоокеанския регион, без Япония, обаче се понижи с 0,4% до ново дъно за годината, увеличавайки спада от 3,9% от миналата седмица.
Инвеститорите се надяват на повторение на огромните фискални разходи, които стимулираха икономиката на Китай в миналото.
На пазара се говори, че властите не са повишили петгодишния лихвен процент точно защото се планират по-значителни действия.
Настроенията на пазарите бяха подпомогнати от серия китайски компании, обявили планове за обратно изкупуване на акции, като регулаторите изразиха подкрепа за ходовете.


Доброволци се включват в разчистването на наводнените села Медовец и Лопушна СНИМКИ
Над 250 участници ще се включат в най-голямото кросфит състезание у нас “Varna Throwdown 2026”
"Възраждане" иска изслушване на ДАНС заради КУБ и Олег Невзоров
74-годишен варненец е с опасност за живота след тежка катастрофа на пътя Бургас - Варна
Ето къде няма вода във Варна днес
Зеленски казва, че е готов за преговори
Рали от $218 млрд. изстреля Arm сред най-скъпите акции
Европейската заплаха за Лондонското Сити става сериозна
Политическата криза тласка Румъния към продължителна стагфлация
Стармър обвини Фараж в подбудителство към безредици
GR Corolla тества технология от бъдещето на пистата
Как да различите новия 1.2 Turbo от стария PureTech?
Гелов, AGM или EFB акумулатор - кой е правилният избор за вашия автомобил?
Tesla откри още един начин за печалба
Този малък и забравен детайл от колата може да нанесе сериозни щети
Задържаха съдебен заседател, представял се за магистрат, теглил кредити с чужди лични данни
Прокуратурата е поискала Стоян Мавродиев да бъде предаден на България
Актрисата Стефания Сандрели на 80 г.: Толкова много ми харесва да живея
Лавров: Запада се опитва да разчлени Русия
Иванка Шалапатова: Много от децата в България са в риск от бедност