Известно стабилизиране и намаляване на цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари се наблюдава през седмицата, отчитат експертите на Софийската стокова борса, цитирани от БТА.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго се понижава с 1 долар до 217 долара за тон за доставка през септември, във Франция - с 14 евро до 206 евро за тон. В Русия цената е по-ниска с 2 долара до 218 долара за тон. Единствено в Украйна е по-висока - с 5 долара до 225 долара за тон.
Цената на царевицата в САЩ се повишава с 2 долара до 183 долара за тон, в Украйна също с 2 долара до 212 долара за тон, а във Франция е надолу с 8 евро до 199 евро за тон.
Ечемикът в Украйна поевтинява с 8 долара и достига 180 долара за тон за доставка през септември. Рапицата на борсата Euronext за доставка през ноември отбелязва спад с 5,50 евро до 463,50 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам за доставка през септември се понижават с 5 долара до 1050 долара за тон. Рафинираната захар поевтинява с 13,30 долара за доставка през октомври, достигайки до 513,30 долара за тон на борсата в Лондон.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки остава спокойна през седмицата, отчитат още експертите. Хлебна пшеница се предлагаше в голямо количество на 388 лева за тон с доставка EXW (задължението на продавача е единствено да гарантира, че купувачът има достъп до стоките). За фуражна пшеница търсенето продължава на 340 лева за тон. Царевица за незабавна доставка се предлага от 360 до 380 лева за тон, а маслодаен слънчоглед от 820 до 840 лева за тон. Фуражен ечемик се предлага на цена от 320 лева за тон.
Цените на основните хранителни стоки на ССБ остават стабилни при същото ниво на началните цени. Олио в бутилки се продава на 2,20 лева за литър, а нерафинирано олио на 1750 лева за тон.
През седмицата на ССБ имаше сделки за пелети на 550 лева за тон и за антифриз на 6050 лв./хил.л. Продажби имаше и за моторно масло на 9800 лв./хил.л.


Виц на деня - 30 юни
Мачовете по ТВ днес (30 юни)
Без ток във Варна на 30 юни 2026
Честваме събора на светите дванадесет апостоли на Иисус Христос
Времето във Варна на 30 юни 2026
Казусът с Anthropic показва най-лошия възможен начин за регулиране на AI
Йената достигна 40-годишно дъно спрямо долара
Подходът към изкуствения интелект може да определи бъдещето на ЕС
Иран е решен да контролира Ормуз
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Jeep с нова стратегия в Европа - китайски флагман вместо американски
Waze дразни шофьорите с нестандартна функция
Какво ви казва цветът на маслото за състоянието на автоматика
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Земетресение с магнитуд 4,2 е регистрирано в Гърция
Десет вълни украински дронове към Москва, унищожени са 50 дрона
Над сто венецуелци, депортирани от САЩ часове преди трусовете, са в неизвестност
Тръмп за срещата между САЩ и Иран в Катар: Може би е важна
Криза: Русия може да разреши производството и вноса на гориво с по-ниско качество