Европейските фондови пазари затвориха на червена територия първата сесия за седмицата на фона на поскъпването на държавните ценни книжа в световен мащаб и поскъпването на щатския долар, пише CNBC. Негативните настроения в Европа се задълбочават, след като водещите индекси затвориха минлата седмица със спадове.
Паневропейският Stoxx 600 изтри 0,55% от стойността си и затвори на ниво от 508,68 пункта. Почти всички сектори са на негативна територия. Един от най-големите губещи е нидерландската Redcare Pharmacy, чиито акции поевтиняха с 10% до 112,90 евро за брой. В края на миналата седмица германската dm-drogerie markt съобщи, че планира да навлезе в сектора на нидерландската компания и да влезе в пряка конкуренция.
Германският DAX затвори четвърта поредна сесия със загуби, достигайки до ниво 20 132,85 пункта. Това е спад от 0,41%. На червена територия са и френския САС 40, който се понижи с 0,3% до 7408,64 пункта, както и водещият индекс на Лондонската фондова борса FTSE 100, чиято стойност вече е 8224,19 пункта, ли спад от 0,29%.
Петролът поскъпна рязко на световните пазари след новите санкции на САЩ към Русия, които се очаква да ограничат доставките на петрол за Китай и Индия. Американският лек суров петрол се търгува за почти 79 долара за барел към края на европейската сесия, което е ръст от около 3 на сто. Европейкият "Брент" поскъпва с под 2% до малко над 81 долара за барел.
Стойността на щатския долар се повиши до най-високото си ниво за последните две години под влияние на данните за трудовия пазар на САЩ, публикувани в петък (10 януари). На валутните пазари търговията се извършва при 1,0214 долара за едно евро. Стойността на британския паунд достига 1,2163 долара за брой.
Силният долар притиска търговията със злато до 2681,80 долара за тройунция, което е понижение от малко над 1%.


Мултимедията се превърна в основната болка на шофьорите
300 ученици се включиха в поредното издание на Общинския ученически турнир по плуване
Болести от миналото са отново тук
Над 400 деца се включиха в „Ученическа олимпиада“ във Варна
55 000 четвъртокласници се явяват на матура
Висши служители са предупредили Путин, че военните разходи стават непосилни
Илюзиите в образованието: Защо бъркаме ангажираност с реално учене?
Телемедицината е от полза за лекари и пациенти и подобрява здравето на нацията
Китай увеличава вноса на LNG през май в подготовка за летния пик
Тръмп планира да присъства на срещата на НАТО в Анкара следващия месец
Honda изтегля още 100 000 автомобила заради въздушни възглавници
Тайфун блокира японската автомобилна индустрия
Първото Audi A2 крие гениална механична функция
BMW предизвика абсурдна катастрофа в столичен мол
Радар засече баба с проходилка с 42 км/ч
Ремонти на две места на магистрала "Тракия"
Заради "лудия свят" на Тръмп: Норвегия обмисля присъединяване към ЕС
До обяд слънце, следобед дъжд на изток и в планините
Защо устойчивите вериги за доставки на минерали започват със стабилни общности