Азиатско-тихоокеанските пазари отбелязаха разнопосочни резултати в понеделник, докато ескалиращото търговско напрежение продължава да държи инвеститорите в напрежение, предаде CNBC.
Тръмп заяви в неделя, че в понеделник ще обяви нови мита от 25% върху целия внос на стомана и алуминий в САЩ, които ще се добавят към вече съществуващите налози върху металите. Това е поредната сериозна ескалация на неговата реформа на американската търговска политика. Той не уточни кога ще влязат в сила новите мита.
Само преди седмица държавният глава обяви мита за Канада, Мексико и Китай, но на следващия ден спря тези за съседните държави, отлагайки ги с 30 дни.
Японският бенчмарк Nikkei 225 завърши деня без промяна на ниво от 38 801,17 пункта, докато широкият показател Topix се понижи с 0,15% до 2733,01 пункта.
Страната на изгряващото слънце отчете ръст на кредитите от 3% на годишна база през януари, което е лек спад спрямо отчетените 3,1% през декември.
Южнокорейският показател Kospi затвори без промяна на ниво от 2521,27 пункта, а измерителят на компании с малка пазарна капитализация Kosdaq нарасна с 0,91% до 749,67 пункта.
Показателят CSI 300 в континентален Китай промени посоката си на движение след спадовете по-рано през деня и затвори с 0,21% по-високо на ниво от 3901,06 пункта. Хонконгският индекс Hang Seng напредна с 1,76%.
Потребителската инфлация в Китай се е ускорила до петмесечен връх през януари поради по-високите разходи в навечерието на Нова година, показаха данни на Националното статистическо бюро. Индексът на потребителските цени се е повишил с 0,7% на месечна и с 0,5% на годишна база през миналия месец - повече от прогнозата на икономисти в анкета на Ройтерс за 0,4%.
Същевременно индексът на цените на производител се е понижил с 2,3% на годишна база.
Индийският бенчмарк Nifty 50 се понижи с 0,91%, а индексът BSE Sensex - с 0,87%.
Сингапурският индекс Straits Times Index достигна исторически връх от 3910,12 пункта, воден от поскъпването на акциите на телекомуникационния оператор Singapore Telecommunications, както и на местните банки DBS Group Holdings, Oversea-Chinese Banking Corporation и United Overseas Bank.
Австралийският индекс S&P/ASX 200 завърши деня с 0,34% по-ниско на ниво 8482,80 пункта.


Глобиха мъж за хулигански прояви на плажа във Варна
Изплащат пенсиите от утре
Интерактивна карта дава бърз достъп до водните бази по Черноморието
Легендарният кораб на "Грийнпийс" Arctic Sunrise пристига във Варна
Модел на Meta AI проникна във външна система при тест за киберсигурност
Пазарната стратегия „Продавай Америка“ се възражда
SpaceX не трябва да рискува репутацията си с мобилни телефонни услуги
Google измества AI ръководството си в Калифорния, за да настигне конкурентите си
Моделите на OpenAI са обединили сили месеци преди пробива в Hugging Face
Фасове в асфалта решават проблема с екологията
BMW пусна реклами на екраните в колите си
Nissan Qashqai измина близо 2000 км с един резервоар
Тази част може да се износи до 120 000 км и ремонтът не е евтин
Изоставена Honda натрупа 30 400 евро неплатени такси
Николов: МВР реагира своевременно на напрежението в Банско
Как действа употребата на фентанил върху човешкия организъм?
“Галъп”: 42% одобрение за кабинета "Радев" след първите 100 дни управление
Дарявайте! Има недостиг на кръв от отрицателните групи