IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Доларът слиза от пиедестала с пропукването на доверието в САЩ

Замахът с митата на администрацията на Тръмп тази година накара инвеститорите да намалят експозицията си към американски активи

14:22 | 21.05.25 г. 7
Снимка: unsplash.com
Снимка: unsplash.com

Свързаната с търговията несигурност, нарастващият фискален дълг и отслабената увереност в трайната изключителност на САЩ натежават върху американските активи, а доларът стана една от жертвите. Инвеститорите виждат, че валутата губи все повече от блясъка си, докато зелените пари се връщат обратно към земята от достигнатите висоти, пише Ройтерс.

Замахът с митата на администрацията на американския президент Доналд Тръмп тази година накара инвеститорите да намалят експозицията си към американски активи след дълъг период на свръхпредставяне. Макар че през последните сесии американската валута донякъде се стабилизира, тъй като инвеститорите се обнадеждиха от примирието в продължаващата търговска война между САЩ и Китай, тя бе подложена на нов натиск от разпродавания, след като рейтинговата агенция Moody's намали с една степен безупречния държавен кредитен рейтинг на САЩ.

„Има много възможности за по-нататъшно поевтиняване, чисто от гледна точка на оценката“, коментира Джордж Веси, водещ валутен и макростратег в компанията за разплащания Convera. Според него след понижаването на кредитния рейтинг на САЩ от Moody's търговията „продавай Америка“ отново е актуална.

Индексът на щатския долар се срина с цели 10,6% спрямо върховете си през януари, което е едно от най-резките отстъпления за тримесечен период. Това остави спекулантите на нетно къси позиции спрямо долара в размер на 17,32 млрд. долара, което е близо до най-мечите позиции по валутата от юли 2023 г. насам, показват данни на CFTC.

Част от мечите настроения около долара се дължат на това, че валутата се търгува при сравнително силна оценка – през януари търговията се случваше при нива с цели 22% над 20-годишната средна стойност от 90,1 пункта на индекса на долара. В момента индексът е на около 10% над средното си 20-годишно ниво.

Има пространство валутата да отслабне значително повече, например спад от още 10% ще я сведе до дъната, достигнати по време на първия мандат на Тръмп.

Дългосрочни опасения

Инвеститорите и стратезите от години смятат долара за надценен, но залагането срещу валутата се е оказвало болезнено неведнъж, тъй като икономиката на САЩ продължава да се развива. Това може би е напът да се промени.

Стив Енглендър, ръководител на глобалния отдел за проучвания на валутите от Г-10 в Standard Chartered в Ню Йорк, заяви, че макар последните търговски споразумения да успокояват пазарите, те не решават дългосрочните проблеми с доверието в САЩ.

„Историята със слабия долар не е приключила“, казва Енглендър.

Инвеститорите са загрижени и за дългосрочната фискална ситуация на Съединените щати. Според анализатори мащабният законопроект на Тръмп за намаляване на данъците ще увеличи дълга на страната с 3 до 5 трлн. долара през следващото десетилетие, чиято стойност в момента е 36,2 трлн. долара.

„Комбинацията от намален апетит за покупка на американски активи и закостял фискален процес в САЩ, който фиксира много високи дефицити, е това, което много изнервя пазара“, коментира Джордж Саравелос, глобален ръководител на отдела за валутни изследвания в Deutsche Bank.

Администрацията на Тръмп заяви, че подкрепя политиката на силен долар.

„Президентът Тръмп недвусмислено е заявявал, че трябва да се запази силата и мощта на щатския долар като световна резервна валута“, заяви говорителят на Белия дом Куш Десаи.

(Продължава на следващата страница)

Последна актуализация: 14:24 | 21.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 6
khao
преди 3 седмици
До: Ironhorse започнах точно с абсурдния ти аргумент! кога ще се научиш да четеш български, или да се пробвам с руски... все е останало нещо от времената когато ни учехте насила! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 5
Ironhorse
преди 3 седмици
До: khaoСамо предубедени и нискоинтелигентни хора не обсъждат аргументи, а ги вълнува причисляване към една или друга група на изказал мнение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 7
khao
преди 3 седмици
До: Ironhorse щом долара ще поскъпва, значи е пефектен за резерв! ... май пак не мислиме с тая възражданска глава! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 3
Ironhorse
преди 3 седмици
Така .. вържете с новината, че технологичните гиганти взимат заеми в евро, като обезумели и ще видите истината, а тя е ...1. Доларът ще поскъпне2. Еврото ще поевтинееФирмите гиганти никак не са глупави, но ГЕРБ, ПП/ДБ, БСП, ИТН, ДПС и лично Борисов са или *** или корумпирани ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 3
Az_Kocho
преди 3 седмици
делът на долара намаля до 57,8% от общо разпределените валутни резерви в края на 2024 г., най-ниското ниво от 1994 г. насам, което е спад от 7,3 процентни пункта за 10 години.Делът на останалите валути...Японска йена, 5,8%Британски паунд, 4,7% Всички други валути, 4,6% Канадски долар, 2,8% Китайски юан, 2,2%Австралийски долар, 2,1% Швейцарски франк, 0,2% Евро,21.3%Така че долара все още е основната резервна валута
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 7
Gna
преди 3 седмици
Да се махат тия наркомани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 6
Еркеч
преди 3 седмици
Доларът слиза от пиедестала от 10 г. - откакто централните банки масово решиха да намалят доларовите си активи - вижте какво прави Китай... Политиката започната с идването на Тръмп не еникак случайна, а е закономерност от разбирането, че по старому не може да се продължава...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още