Блокадата на митата на американския президент Доналд Тръмп от търговския съд на САЩ и последвалата отсрочка на заповедта за тяхното спиране от апелативен съд само засилват неяснотата за американската търговска политика. Това води до голяма волатилност както на валутните, така и на капиталовите пазари, коментира Кристиян Фезелов, риск анализатор в "Капман Асет Мениджмънт", в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
"Всички капиталови индекси нямат ясно изразен тренд. Те се движат в диапазон, където все още има неяснота в каква посока да поемат - да очакваме ли стагнация, или не. Всички инвеститори също се лутат при взимането на решения", посочи анализаторът.
Доларът отбеляза спад, особено спрямо еврото, което се възползва от плановете на ЕС за засилване на отбраната си. На пазара на злато има изтичане на капитали от ETF-и за златото, което донякъде задържа ръста на цената на метала, коментира Фезелов.
"Златото е в диапазон от 3150 до 3440 долара за тройунция и много зависи от икономическите данни на САЩ. Основният въпрос е ще влязат ли САЩ в стагнация, или не. Напоследък се забелязва леко увеличение на безработицата, което притеснява Федералния резерв относно интервенция с намаление на лихвите", посочи финансистът.
По думите му несигурността около митата замъглява прогнозите за икономическото развитие на САЩ, като пречи и на големите производители, и на веригите на доставки. Тези неясноти се отразяват и на Китай, Япония, ЕС, каза Фезелов.
Според него Фед няма да се поддаде на политически натиск от Белия дом да намали лихвите и ще продължи да се води само от макроикономическите данни в определянето на политиката си. Фед не вижда в момента възможност за промяна на лихвите на фона на цялата несигурност, добави той. В същото време се очаква Eвропейската централна банка отново да понижи основните лихви с 25 базисни пункта следващата седмица.
Инвеститорите в момента се насочват към криптовалутите, където и волатилността е най-голяма. Те гледат и към технологичния и енергийния сектор, коментира анализаторът.
Още от разговора може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Черно море обяви официално още едно ново попълнение
Собственикът на Breitling: Китай остава труден пазар
Жегата започна в Ню Йорк
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
National Grid заложи на AI фирма
Слънчевата и вятърната енергия вече дават 35,3% от производството на ток в света
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
Подправки, които можете да гледате на балкона
5 напитки за разхлаждане в летните жеги
Тенденции при педикюрите за юли
Рекордни 440 кг райски газ иззеха при акция в Созопол
Анджелина Джоли не е ходила по срещи от раздялата с Брад Пит