IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Кога среброто ще достигне рекорден връх? Сложно е да се каже

Цената на златото продължава да подобрява рекорди и се приближава още повече до прага от 4000 долара

11:05 | 07.10.25 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

С приближаването на цените на среброто до рекордните им върхове възниква въпросът какво точно е рекордният връх, пише Bloomberg.

За среброто отговорът не е еднозначен. Историческият връх на ценния метал беше достигнат в началото на 1980 г., когато опитът на братя Хънт да монополизират пазара предизвика ръст на цените. Това е един от малкото пазари, чиито рекордни върхове от поскъпването на суровините през 70-те и 80-те години на миналия век все още не са надминати.

Точната цена, достигната през януари 1980 г., преди борсите да започнат да се намесват, за да намалят напрежението, зависи от пазара, който разглеждате. На лондонския пазар, обикновено посочван като световен еталон от анализатори и журналисти, търговията с благородни метали се осъществява непрекъснато на извънборсовия пазар, но бенчмарковите цени се определят на ежедневни търгови. Рекордното ниво на цената на среброто на търг е достигнато на 18 януари 1980 г. – 49,45 долара за тройунция.

Bloomberg не е успяла да получи данни за цените през деня на лондонския пазар за този период, а говорител на Лондонската асоциация на пазара на ценни метали също не разполагал с такива данни. В данните за цените през деня на лондонския пазар, започващи от 1993 г., рекордният връх от 49,8044 долара за тройунция е достигнат на 25 април 2011 г.

На борсата Comex в Ню Йорк рекордното ниво от 1980 г. също е достигнато на 18 януари 1980 г. Говорител на CME Group, която сега е собственик на Comex, съобщи, че рекордът е 50,35 долара, въпреки че според съвременните пазарни данни, публикувани в New York Times, той е 50,36 долара. Същото ниво е посочено и в доклада на Комисията по ценните книжа и борсите от 1982 г. относно кризата със среброто.

На Чикагската борса, където по това време също се търгуват фючърси върху среброто (контрактът вече не съществува), ценният метал се е търгувал за 52,50 долара за тройунция на 21 януари 1980 г., според пазарните данни, публикувани в New York Times.

Златото продължава да чупи рекорди

Междувременно цената на златото достигна нов рекорд и се доближи още повече до прага от 4000 долара за тройунция, тъй като спирането на работата на американското правителство и политическата криза във Франция породиха още несигурност на финансовите пазари.

Цената на благородния метал достига 3976,28 долара за тройунция към 8 ч. българско време, след като се повиши с 1,9% в понеделник. Спирането на федералните дейности, което продължава втора седмица, лиши инвеститорите от ключови данни, които са необходими, за да преценят състоянието на американската икономика, а Федералният резерв изпитва затруднения да оцени променящите се условия. Трейдърите продължават да очакват понижение на лихвите с четвърт пункт този месец, което би трябвало да е от полза за златото, тъй като то не носи лихви.

Цената на златото продължава да чупи рекорди. Графика: Bloomberg LP Цената на златото продължава да чупи рекорди. Графика: Bloomberg LP

Във Франция Себастиан Льокорню подаде оставка като премиер, след като не успя да постигне консенсус по бюджетните разходи с политическите партии. Патовата ситуация осуетява опитите за овладяване на най-големия фискален дефицит в еврозоната. Междувременно почти сигурното издигане на Санае Такаичи за следващ премиер на Япония също разтърси финансовите пазари.

Отразявайки положителните нагласи, Goldman Sachs Group, която отдавна е оптимистично настроена за златото, повиши прогнозата си за цената за декември 2026 г. до 4900 долара за тройунция спрямо 4300 долара преди това, съобщиха анализатори в бележка, като се позоваха на притока на средства към ETF-и и купуването на злато от централните банки.

Спот цената на златото е почти непроменена на ниво от 3963,95 долара за тройунция в Сингапур, а цените са напът да постигнат най-големия си годишен ръст от 1979 г. Индексът Bloomberg Dollar Spot Index остава стабилен. Цената на среброто също е стабилна на ниво от над 48 долара за тройунция, паладият поскъпва, а цената на платината остава непроменена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:05 | 07.10.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

1
rate up comment 14 rate down comment 1
Голямото-дърво
преди 1 месец
200 $ ,ми изглежда исторически справедливо , но не бих изключил и 400$,когато златото стигне 5000$
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още