Водещите щатски борсови индекси отчетоха ръстове, подкрепени от акциите на Alphabet, тъй като пазарът се възстанови в седмицата на тържествата около Деня на благодарността след спад, който помрачи тазгодишния бичи тренд около изкуствения интелект, съобщава CNBC.
Бенчмаркът Dow Jones Industrial Average напредна с 0,44% до 46 448,27 пункта.
Широкият измерител S&P 500 записа ръст от 1,55% до 6705,12 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite отчете повишение от 2,69% до 22 872 пункта.
Акциите на Alphabet поскъпнаха с 6,3%, тъй като инвеститорите отново гледат с оптимизъм към позицията на компанията в надпреварата за развитие на изкуствения интелект. Миналата седмица Google представи своя подобрен модел с изкуствен интелект Gemini 3.
Ентусиазмът около Alphabet се разпростря и върху други технологични имена. Цената на акциите на Broadcom скочи с 11%, докато книжата на Micron Technology поскъпнаха с около 8%. Акциите на Palantir Technologies и AMD прибавиха по около 6%.
„Това е чудесно за Alphabet и инвеститорите в компанията, но винаги ме тревожи, когато имаме една акция, която води пазара нагоре. Не е задължително да очакваме широкообхватно подобрение“, коментира Мелиса Браун, управляващ директор на отдела за инвестиционни решения в SimCorp. „Това просто не ми се струва устойчива сила, която ще тласка пазара нагоре през следващите дни“, добавя тя.
Цената на акциите на Amazon.com Inc. се повиши с 2,53%, след като компанията обяви, че ще инвестира 50 млрд. долара в центрове за данни, който да предоставят услуги с изкуствен интелект на американските федералния агенции.
Основните щатски борсови индекси в края на сесията на 24 ноември.
Последните дни на ноември може да се окажат труден период за инвеститорите. С очакваното намаляване на обемите на търговия през следващите дни и малкото значими катализатори преди декемврийското заседание на Федералния резерв, волатилността на пазара може да се засили.
Браун от SimCorp отбелязва, че всички предстоящи доклади на икономически данни – включително данните за продажбите на дребно в САЩ през септември и данните за индекса на цените на производител – биха могли да бъдат двигател за пазара.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи съответно до 4,031% и 4,674 на сто.
Доларовият индекс напредна с 0,01% до 100,18 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент напредна с 1,42% до 63,45 долара за барел. Цената на американския лек петрол WTI прибави 1,55% към стойността си, достигайки ниво от 58,96 долара за барел.


Шествие затваря основен варненски булевард днес
Започва записване за начално обучение по тенис на корт за деца във Варна
10 титли за България на 39-о европейско първенство по карате киокушин във Варна
Спекула с черешите: Търговци ги купуват за 1,5 евро килото и ги продават за 10 евро
1,9 млрд. евро достигат преките чуждестранни инвестиции у нас към края на март
Резултатите на Chanel се оказват по-устойчиви от тези на LVMH
Светът строи повече въглищни централи въпреки спада в потреблението
Икономическата активност в еврозоната се свива най-бързо от 2,5 години
JPMorgan: Има огромно търсене на AI
StanChart ще смени с AI 15 хиляди души
Toyota не може да реши проблема с V6 двигателите си
Най-бързият сериен пикап в света вдига 100 км/ч за 3,4 секунди
Ръчните скорости изчезват от пазара по-бързо от дизелите
Китайските коли са кошмар за японците в Европа
Историята на Лада в Германия приключи след 50 години
„Компас Инвест“ представя нова серия капиталово защитени продукти с Goldman Sachs с 12.8% годишен купон в USD и 7.8% в EUR
Министърът на енергетиката Ива Петрова смени ръководството на БЕХ
Българската делегация пристигна в Рим
ЕК с тежък анализ за икономиката на България: Ускорена инфлация и дефицит над 4%
Нидерландска мощ на Томас Бриджуотър срещу белгийския нокаутьор Асдрен Гаши