Водещите индекси на американския пазар започват редовната търговия на фона на по-добрите от очакваното данни за заетостта през април и новото развитие около конфликта с Иран, съобщава CNBC.
Американската армия съобщи, че е ударила два празни петролни танкера под ирански флаг в Оманския залив, като така им е попречила да влязат в иранско пристанище.
Широкият измерител S&P 500 напредва с 0,75%, докато технологичният Nasdaq Composite се покачва с 1,19%. И двата индекса достигнаха нови върхове в рамките на сесията.
От своя страна, индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повишава с 0,24%.
И трите водещи индекса са напът да завършат седмицата с ръстове на фона на продължаващия сезон на отчетите на Wall Street. Оптимистичните технологични резултати дават на Nasdaq седмичен ръст от 3%. От своя страна, S&P 500 се готви за повишение от 2%, което ще му е и шеста поредна печеливша седмица, докато за Dow Jones повишението се очаква да е 0,7%.
При индивидуалните акции тези на производителите на чипове Micron Technology и Qualcomm поскъпват със съответно 9,4% и 8,8%.
Подкрепа оказаха и последните данни от службата за трудова статистика на САЩ, според които заетите извън селското стопанство в страната са се увеличили със 115 хил. души миналия месец. Това е повече от очакваните 55 хил. от икономистите, анкетирани от Dow Jones. Темпът на безработица в страната остава стабилен на ниво от 4,3%, в синхрон с очакванията.
Цената на петрола също се повишава. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпват с 1,46% до 101,52 долара за барел, а тези върху американския сорт West Texas Intermediate – с 0,68% до 95,45 долара за барел.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации намалява до съответно 4,356% и 4,937%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница конкурентни валути, също се понижава с 0,14% до 97,926 пункта.
*Информацията е актуална към 17:45 ч.


Изтича срокът за подаване на заявления за школите на Общински детски комплекс – Варна
Задържаха нагли крадци във Варна и Девня
Възрастен мъж мина стотици километри с влака, само за да бъде 2 часа на плажа във Варна
Зевс - кенгуруто, което живее във Варна ВИДЕО
Свободен вход за Аладжа манастир на 15 август за Деня на Варна
Големите банки събраха левовете на българите, малките отвръщат с по-високи лихви
Български автономни роботи ще съчетават физическия и дигиталния свят
В икономиката на суперзвездите всички трябва да сме готови за нова кариера
Петролът леко поевтиня, като фокусът е върху безизходицата в Ормузкия проток
Путин не може да разбие вратата на НАТО. Затова опитва през прозореца
Porsche напуска Volkswagen заради китайски производител
Най-търсеният автомобил на старо е до 5 години
Mercedes подготвя нов хибрид за C-Class, GLC и GLE
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Климатолог за Дунав: Безпрецедентно е, всеки ден имаме спад по 2-3 см
Бургас финтира София и ще бъде домакин на "Евровизия" 2027
Костадин Костадинов: България навлиза в колапс
Край на любовта между Никола Цолов и Крисия?
Мъж подаде сигнал за неправилно паркиране, който завърши със заплахи