Лидерите на Китай планират да облекчат паричната политика на страната и да увеличат фискалните разходи през следващата година. Това е знак, че Пекин се подготвя за нова търговска война, след като Доналд Тръмп си спечели втори президентски мандат на изборите в САЩ миналия месец, предава Bloomberg.
24-членното Политбюро на Комунистическата партия, ръководено от президента Си Дзинпин, обяви, че ще възприеме „умерено разхлабена“ стратегия за паричната политика през 2025 г., отбелязвайки първата си голяма промяна в позицията от 2011 г. насам. Според държавната информационна агенция „Синхуа“ органът е приел и по-силни формулировки за фискалната политика, като е заявил, че тя ще бъде „по-активна“ - стъпка напред от „проактивна“.
В знак на по-голяма решимост за укрепване на доверието лидерите също така обещаха да стабилизират пазарите на недвижими имоти и акции.
Китайската икономика показа признаци на стабилизиране през последните месеци, след като от края на септември властите разгърнаха широк пакет от фискални мерки. Очертаващите се американски мита обаче влошиха перспективите пред износа и увеличиха натиска върху втората по големина икономика в света да противодейства на евентуални сътресения от потенциална търговска война.
Макар че през последните години Поднебесната империя премина през няколко цикъла на затягане и разхлабване на паричната политика, от 2011 г. насам тя се придържа към всеобхватната характеристика на „благоразумна“ политика.
Последното решение отразява спешната необходимост да се засили режимът на облекчаване, възприет от централната банка, след като очакваният икономически бум след пандемията от Covid-19 не успя да се реализира. В резултат на този натиск Китайската централна банка намали лихвените проценти и няколко пъти понижи размера на паричните средства, които банките трябва да заделят като резерви, въпреки че властите трудно успяха да стимулират по-голямо кредитиране.