Голямата несигурност в търговската политика на САЩ може да засегне силно Европа, дори и преди да има преки търговски бариери пред нея. Това заяви членът на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Пиеро Чиполоне в интервю за Ройтерс.
„Това, което ме притеснява повече, е дали президентът Доналд Тръмп ще се ангажира с пълна търговска война с Китай. Това е по-сериозна заплаха, тъй като Пекин разполага с 35% от световния производствен капацитет“, добави той.
През уикенда САЩ въведоха 10% мито върху китайския внос. След това Пекин отвърна на удара с мита в размер до 15% върху вноса на американски стоки.
Ограничаването на достъпа до САЩ би принудило Поднебесната империя да намери други пазари. Според Чиполоне азиатската страна би могла да натовари Стария континент с продукти с намалени цени, което би ограничило растежа и цените.
Моделите, съставени от Института за международна икономика „Питърсън“, стигнаха до заключението, че въпреки спада в растежа на самите САЩ заради налагането на митата, те ще пострадат по-малко от която и да е от целевите държави.
Въпреки това Пиеро Чиполоне демонстрира спокойствие относно въздействието на потенциалните мита, насочени към Европа. „Търговските конфликти могат да забавят икономическия растеж, но не достатъчно, за да предизвикат рецесия, още повече че други части на икономиката показват устойчивост“, смята централният банкер.
Чиполоне отбеляза, че пазарът на труда е стабилен, потреблението вероятно ще се възстанови, строителството е силно, а намаляването на лихвите се отразява положително на икономиката и дори промишлеността, която през последните две години беше в рецесия, показва признаци на възстановяване.
„Може да не сме в подем, но изобщо не очаквам рецесия“, каза той.
Според него дори и търговското напрежение да заплашва да забави инфлацията твърде много, други фактори, особено разходите за енергия, дърпат цените в друга посока, така че рисковете остават балансирани.
Инфлация и лихвени проценти
Пред Ройтерс Пиеро Чиполоне заяви, че лихвените проценти на Европейската централна банка могат да продължат да се понижават, тъй като инфлацията е умерена.
От юни насам ЕЦБ понижи разходите по заемите пет пъти, тъй като опасенията за растежа започват да надделяват над ценовите, а инвеститорите очакват поне още три намаления на лихвите през тази година в опит да се стимулира икономиката, която се бори да се възстанови след две години на почти пълна стагнация.
„Всички сме съгласни, че все още има възможност за коригиране на лихвените проценти в посока надолу. Близо сме до целта, но още сме на рестриктивна територия“, посочи финансистът.
По думите му обаче по-високите цени на енергоносителите и напрежението в световната търговия дърпат ЕЦБ в различни посоки, така че засега няма смисъл от ангажиране с конкретни прогнози за бъдещите ходове.
Все пак икономиката на еврозоната не се е променила фундаментално от декември насам, когато прогнозите на ЕЦБ предполагаха четири намаления на лихвените проценти през 2025 г., включително вече извършената стъпка с единодушно съгласие през миналия месец.
„Общото разбиране за това накъде вървим е налице, фундаменталните фактори не са се променили, така че не очаквам голяма промяна в посоката“, каза Пиеро Чиполоне.
Инфлацията в еврозоната се е ускорила до 2,5% през миналия месец, но ЕЦБ смята, че тя ще се върне към целта от 2% през лятото, след като четири години беше над целта.
Дигиталното евро
Европейската централна банка се надява, че планът на президента на САЩ Доналд Тръмп за подкрепа на криптовалутите, обвързани с щатския долар, ще ускори законодателната подкрепа за цифровото евро, заяви още Пиеро Чиполоне.
ЕЦБ работи по своята цифрова валута - по същество онлайн портфейл, гарантиран от централната банка - отчасти като електронно платежно средство, което не разчита на доминиращи американски доставчици като Visa и PayPal.
Чиполоне заяви, че подкрепата на Тръмп за глобално достъпни стейбълкойни, обвързани с долара, ще спомогне за създаването на още един разплащателен инструмент, произведен в САЩ, и ще придаде спешност на проекта за цифрово евро.
Европейската комисия (ЕК) предложи законодателство за цифровото евро през юни 2023 г., но оттогава не се е случило много по темата на фона на скептицизма на някои законодатели и банкери.
„Политическият свят става все по-бдителен в това отношение“, каза Чиполоне.
Той изрази надежда, че Европейският съюз (ЕС) ще приключи работата по законодателството за цифровото евро преди лятото, което ще проправи пътя за преговори с ЕК. Това би оставило място за финализиране на новите правила до ноември, когато политиците от ЕЦБ трябва да гласуват дали да въведат цифровата валута.
„Политическите процеси са сложни и на масата има много фактори“, каза Чиполоне. „Очевидно е, че колкото по-скоро, толкова по-добре, но ние напълно разбираме техните нужди“, добави той.
Пиеро Чиполоне посочи, че разпространението на американските стейбълкойни като платежно средство е „обезпокоително“, тъй като заплашва да отклони депозити от европейските банки.
„Ако хората в Европа започнат да използват стейбълкойни за разплащане, като се има предвид, че повечето от тях са американски и базирани на долара, те ще прехвърлят депозитите си от Европа към САЩ“, каза той.
Нигерия, Ямайка и Бахамските острови вече са пуснали цифрови валути, а в още 44 държави, включително Русия, Китай, Австралия и Бразилия, се провеждат пилотни проекти, по данни на мозъчния тръст Atlantic Council.
За разлика от тях Тръмп забрани на Федералния резерв на САЩ да емитира свои собствени дигитални валути.
преди 1 месец "През уикенда САЩ въведоха 10% мито върху китайския внос. След това Пекин отвърна на удара с мита в размер до 15% върху вноса на американски стоки."?!Мили дами, не се пишат така сериозни материали - като сте написали "15% върху вноса на американски стоки", се разбира върху всички американски стоки, което е абсолютно неверно, китайският отговор беше много мек... отговор Сигнализирай за неуместен коментар