IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Целта за неутрална лихва остава неясна за ЕЦБ

В петък ще бъдат публикувани нови оценки за неутралния лихвен процент - теоретично ниво, което нито ограничава, нито стимулира растежа на икономиката

11:20 | 06.02.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Европейската централна банка (ЕЦБ) е напът да предостави важна информация в дебата за това накъде ще се насочат основните лихви в еврозоната, пише Bloomberg.

В петък ще бъдат публикувани нови оценки за неутралния лихвен процент - теоретично ниво, което нито ограничава, нито стимулира растежа на икономиката. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че тя и колегите ѝ ще работят въз основа на документа, за да определят „каква трябва да бъде нашата позиция по отношение на паричната политика“.

Документът ще бъде публикуван в момент, когато се засилват разговорите за това къде ще се установят разходите по заемите след петте намаления на депозитната лихва до 2,75%. При очаквания инфлацията да достигне 2% през тази година, централните банкери са съгласни, че предстоят още намаления - особено при положение че икономиката на региона е в затруднено състояние. Но къде точно се намира неутралният лихвен процент се оказва спорно.

Мнозинството от участниците в проучване смятат, че неутралната лихва на ЕЦБ е в диапазона от 2% до 2,25%. Изображение: Bloomberg Мнозинството от участниците в проучване смятат, че неутралната лихва на ЕЦБ е в диапазона от 2% до 2,25%. Изображение: Bloomberg

Макар че самата Лагард определи като неутрален диапазона от 1,75% до 2,25%, изследването от тази седмица може да внесе допълнителна яснота по темата.

„Дебатът в Управителния съвет за неутралния лихвен процент набира сила“, заяви Сирус де ла Рубия, главен икономист в Hamburg Commercial Bank. „Макар че самата концепция има ограничено приложение при определянето на паричната политика, тя може да се използва за насочване на очакванията и в това отношение ще следим внимателно какво предстои“, добави той.

Представителите на паричния орган започнаха да обмислят неутрален подход преди около една година, когато инфлацията се забави. Оттогава насам членът на Изпълнителния съвет Изабел Шнабел, известна като един от „ястребите“* във финансовата институция, твърди, че неотдавнашните кризи и структурни промени в региона може да са довели до повишаване на неутралната стойност до нива между 2% и 3%.

Други смятат, че той е по-нисък. Гуверньорът на Финландската централна банка Оли Рен говори за 2,2-2,8%, а френският му колега Франсоа Вилроа дьо Гало и гръцкият гуверньор Янис Стурнарас предложиха ниво от около 2%. Португалецът Марио Сентену дори смята, че то ще бъде малко по-ниско.

През последните дни обаче някои централни банкери, включително главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн, се отнасят скептично към идеята, че неутралността трябва да бъде пътеводната звезда в стремежа на финансовата институция да овладее инфлацията, без да срине икономиката.

История на лихвените проценти на ЕЦБ. Изображение: Bloomberg История на лихвените проценти на ЕЦБ. Изображение: Bloomberg

Гуверньорите Гедиминас Шимкус от Литва и Гейбриъл Маклуф от Ирландия твърдят, че като теоретична концепция, която е трудно да се дефинира, неутралността не бива да играе прекалено голяма роля при вземането на ежедневни решения.

Вместо това те предпочитат да се съсредоточат върху инфлационните перспективи.

„Въпреки че неутралният лихвен процент представлява интересна академична концепция, той не е много полезен от гледна точка на формирането на паричната политика“, заяви вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос той в интервю от сряда.

Неговият колега Пиеро Чиполоне, член на Изпълнителния съвет, е съгласен, като казва, че „неутралният процент е много мощна аналитична концепция, но не е твърде полезен за определянето на паричната политика“.

Подходът на други централни банки към неутралния лихвен процент е различен.

Английската централна банка (АЦБ) почти напълно се отклони от темата, която напоследък е повдигана публично само два пъти. През декември един от представителите на финансовата институция, Свати Дингра, заяви, че очаква лихвените проценти да попаднат в неутралния диапазон между 2,5% и 3,5%. През следващия месец колегата ѝ Алън Тейлър определи целевия лихвен процент като близък до 2,75%.

За разлика от тях тримесечните икономически прогнози на Федералния резерв на САЩ съдържат дългосрочни оценки за лихвения процент по федералните фондове, който понастоящем е 3%.

При нива от 4,25% и 4,5% разходите по заемите в САЩ все още са доста далеч от неутралните стойности.

Не така стои въпросът с ЕЦБ, като Шнабел вероятно ще бъде сред първите, които ще предположат, че нивото може да бъде достигнато с напредването на годината.

„След рязкото намаляване на лихвените проценти през последните няколко месеца все повече се приближаваме до момента, в който трябва да разгледаме по-отблизо дали и до каква степен все още можем да понижаваме разходите по заемите“, каза тя през януари.

*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. а.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:20 | 06.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още