Стремежът за намаляване на лихвените проценти на водещите централни банки по света се забави през април, тъй като финансистите се сблъскаха с несигурността относно перспективите за икономическия растеж и инфлацията в резултат на ескалиращото търговско напрежение.
Две от петте централни банки в Г-10, които проведоха заседания през април - Европейската централна банка (ЕЦБ) и Новозеландската централна банка - понижиха лихвените проценти с общо 50 базисни пункта, пише Ройтерс. Определящите лихвените проценти в Австралия, Япония и Канада оставиха бенчмарковете непроменени, а централните банки в Швеция, Швейцария, Норвегия, Великобритания и САЩ не проведоха заседания през миналия месец. През февруари половината от централните банки на страните от Г-10 намалиха лихвените проценти.
Сега вниманието се насочва към Федералния резерв на САЩ, който заседава вчера и днес.
„На заседанието си тази седмица Фед се изправя пред сложен казус на фона на по-слабата икономическа активност и упоритата инфлация, както се вижда от данните за брутния вътрешен продукт (БВП) за първото тримесечие“, заяви Жан Бойвин, ръководител на инвестиционния институт BlackRock.
Общият брой на вдигането на лихвите от началото на годината от централните банки на държавите от Г-10 възлиза на 25 базисни пункта с едно повишение в Япония, докато броят на съкращенията възлиза на 325 базисни пункта при общо 12 заседания, показват изчисления на Ройтерс.
На развиващите се пазари картината беше подобна, като мащабът на облекченията се е забавил според извадката на Ройтерс, включваща 18 централни банки от развиващите се икономики.
Четири от 13-те централни банки, провели заседания през април, намалиха лихвените проценти. Регулаторите в Индия, Тайланд, Филипините и Колумбия понижиха разходите по заемите с по 25 базисни пункта, а други осем запазиха лихвите непроменени.
„Колебанията на долара, несигурността пред Фед и опасенията, че митата на американския президент Доналд Тръмп ще подхранят изтичането на капитали, внесоха нотка на предпазливост в някои скорошни решения на централните банки на развиващите се пазари“, заяви Джон Харисън от TS Lombard, посочвайки, че Южна Корея и Индонезия запазиха лихвените проценти въпреки забавената инфлация и влошаващите се перспективи за растежа.
Междувременно Турската централна банка неочаквано повиши лихвения процент с 350 базисни пункта след вътрешните политически сътресения.
С последния ход в южната ни съседка, както и с двете повишения на лихвите в Бразилия от началото на годината, общият размер на извършеното досега затягане на лихвените проценти през 2025 г. достигна 550 базисни пункта.
Що се отнася до облекченията, централните банки на други страни от развиващите се пазари са извършили намаления в размер на 850 базисни пункта на общо 14 заседания, сочат още данните на Ройтерс.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам