По искане на ГЕРБ бюджетната комисия на Народното събрание отложи с 24 часа гласуването на второ четене на удължаването на действието на Бюджет 2022 и през следващата година. С т.нар. удължителен закон трябва да се продължи действието на тазгодишните бюджетни закони за още три месеца, съобщи БНТ. От първата политическа сила в парламента настояват решенията да изчакат гласуването на проектокабинета на Николай Габровски.
„Не е редно да гласуваме на второ четене решение за удължаване на бюджета от 2022 г. и през 2023 г. ден преди очакван вот за съставяне на правителство. Ако това стане, ще има време да се внесе редовен бюджет. Нищо не пречи да изчакаме един ден и ако проектокабинетът не мине, да свикаме ново заседание и да гласуваме удължителния закон“, коментира депутатът на ГЕРБ и бивш финансов министър Кирил Ананиев. Предложението за отлагане на гласуването е подкрепено от ГЕРБ, "Възраждане" и "Български възход", а депутатите от останалите парламентарно представени партии се въздържаха.
Според работодателите това решение е добро, защото така предложените текстове по удълженото действие на Бюджет 2022 ще доведат до огромен дефицит. Синдикатите продължават да настояват за незабавно вдигане на минималната работна заплата на 850 лв. независимо дали ще стане с нов бюджет, или чрез удължаване на действието на стария.
Днес бюджетната комисия заседава извънредно, като основната точка в дневния ѝ ред е второто четене на ключови промени в осигуровки, данъци, болнични, семейни помощи за деца. Сред предложенията са: максималният осигурителен доход да се вдигне от 3400 на 4200 лева, третият ден от болничния да се прехвърли от държавата на НОИ, минималната заплата да се обвърже със средната, да се увеличат учителските заплати.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас