Бюджетният дефицит на Франция за 2024 г. се оказа по-малък от очакваното, което дава на правителството известна свобода на действие, докато се бори да намали дълговото си бреме, предаде Bloomberg.
Недостигът се е увеличил до 5,8% от икономическото производство от 5,4% през 2023 г., съобщи статистическата агенция Insee в четвъртък. Министерството на финансите прогнозираше ръст до около 6%.
По-скромният недостиг осигурява известно облекчение за Франция след неуспехите в намаляването на дефицита след кризите с Covid-19 и инфлацията. Фискалните затруднения на страната съвпаднаха с продължителната политическа несигурност след предсрочните парламентарни избори миналата година, което предизвика разпродажба на пазара на облигации.
Резултатът също така дава на правителството по-добра отправна точка, докато то се стреми да намали дефицита до 5,4% от брутния вътрешен продукт (БВП) през тази година и да спази ограничението на Европейския съюз (ЕС) от 3% до 2029 г. Тези планове са изправени пред все по-големи предизвикателства поради слабия икономически растеж и обещанията на президента Еманюел Макрон да увеличи разходите за отбрана като част от по-широкообхватното европейско превъоръжаване.
По-рано министърът на финансите Ерик Ломбард заяви, че дори ако военните разходи се увеличат, Париж няма да се отклони от желаната посока в публичните финанси. Това означава, че възможностите за съкращения ще трябва да бъдат намерени другаде.
През последните месеци Франция получи няколко предупреждения от агенциите за кредитен рейтинг. През декември Moody's понижи оценката на страната, а от началото на годината S&P и DBRS дадоха негативни прогнози.
През 2024 г. френските публични разходи са нараснали с 3,9% след увеличението от 3,7% през предходната година, според Insee. Същевременно ръстът на данъчните приходи се е ускорил до 3,1% от 2,2%.
Публичният дълг на Франция нарасна до 113% от икономическото производство в края на миналата година спрямо нивото от 109,8% от БВП през 2023 г. През 2019 г., преди пандемията, нивото му възлизаше на 97,9% от БВП.


Осем пострадали при тежка катастрофа край Абланица
Борисов: Помолих Теменужка Петкова да махне от бюджета това, което искаха бизнесът и синдикатите
Желязков: Тази година България има два пъти по-висок икономически растеж от средния за Европа
Защитата на Благомир Коцев оспорва размера на паричната гаранция от 200 000 лв.
Днес във Варна ще бъдат връчени наградите "Доброволец на годината"
Признаването на руската окупация ще отключи вълни от насилие далеч отвъд Украйна
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
АПС с очакване вотът на недоверие да е успешен
Украйна потвърди: Неизвестни дронове са преследвали самолета на Зеленски
Ванс: САЩ се надява на "добри новини“ за уреждането на конфликта в Украйна
За първи път: Бебе бенгалски тигър се роди в зоопарка в Стара Загора
Борисов тества Пеевски, иска закриване на комисията “Сорос”