На деветия за тази година аукцион Министерството на финансите пое нов държавен дълг за 300 млн. лв., след като пласира седемгодишни държавни ценни книжа (ДЦК) от емисия, деноминирана в лева, с падеж 29 януари 2032 г. и годишен лихвен купон от 3,25%. Това съобщиха от финансовото ведомство след търга, проведен вчера.
Отчетената на аукциона среднопретеглена годишна доходност e в размер на 3,06%.
Източник: БНБ
До участие в аукциона бяха допуснати поръчки със съвкупна номинална стойност 528,937 млн. лв., в т.ч. несъстезателни поръчки със съвкупна номинална стойност 38,537 млн. лв. Постигнатият коефициент на покритие е 1,76. Средната цена на допуснатите до участие в аукциона поръчки е 100,93 лв. на 100 лв. номинал, информираха от Българската народна банка (БНБ).
Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 82 базисни точки, посочиха от Министерство на финансите.
В аукциона участваха осем първични дилъри на ДЦК.
Министерството на финансите ще предлага за продажба допълнителни количества от емисията, която беше преотворена за пети път на проведения в понеделник аукцион.
Investor.bg припомня, че предвиденият таван за нов дълг в бюджета е 11,7 млрд. лв., като реално необходимата сума вероятно ще достигне 9,5 млрд. лв., при условие че дефицитът не се окаже по-голям от заложените 5,8 млрд. лв.
От началото на годината досега са пласирани 2,1 млрд. лв. за вътрешен дълг на България.
На 28 април България успешно пласира две емисии външен дълг на международните пазари в на обща стойност 4 млрд. евро. Общият размер на облигациите през тази година на вътрешния и международния пазар вече е близо 10 млрд. лв. Брутният външен дълг (БВП) на България към 30 април е над 47,85 млрд. евро, което е 43,8% от прогнозния БВП.


Занаятите, които не изчезват: между тиктакането на часовника и мириса на кожа
От 780 лв. до над 20 000 евро: Какво получават майките на Балканите?
CNN: Хакери от Русия са проникнали в ядрените разработки на САЩ и НАТО
Нов анализ на ССБ: Какво се случва с цените на зърното и горивата?
"Картонения Майдан" в Украйна принуди Зеленски да отмени уволнението на популярен министър
Митата на Тръмп няма да изчезнат, колкото и да са непопулярни
Блокадата на хутите вече отблъсква и китайски танкери от саудитския петрол
Световното завърши със слава за футбола и много пари за ФИФА
Престъпните мрежи в Югоизточна Азия поемат по корпоративния път
Стейбълкойните са грешното оръжие в борбата за надмощие между САЩ и Китай
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Тази къща на колела струва 2,2 млн евро и има гараж за класически автомобил
VW ще продава китайските си модели в Европа
Защо бързото каране всъщност не ви пести време?
Левски обърна Локомотив София в дербито на кръга, два отменени гола
В мандата на кабинета: АМ "Хемус" ще бъде изградена до Велико Търново
7 признака на емоционална изневяра
Седем навика, които правеха щастливи поколенията от 70-те и 80-те години
Диаметърът на Луната е намалял с 50 метра
преди 1 година Напред кьм нови дьлгови вьрхоже с Маргаритка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар