Европейският съюз (ЕС) ще създаде платформа за агрегиране на услуги за изстрелвания в космоса през следващите две години, опитвайки се да засили своята конкурентоспособност и автономност в космическия сектор, предава Bloomberg.
Платформата ще обединява информацията и търсенето на космически изстрелвания в Европа, заяви във вторник на конференция в Брюксел еврокомисарят по въпросите на отбраната и космическото пространство Андрюс Кубилюс.
„Нуждаем се от водеща позиция в областта на изстрелването на ракети, за да бъдем автономни“, добави Кубилюс. ЕС си възвърна автономния достъп до космоса през юли 2024 г. с първия полет на ракетата „Ариана 6“ след дълги отлагания.
Дотогава в продължение на няколко месеца ЕС разчиташе на SpaceX на Илон Мъск за изстрелване на спътници.
Кубилюс спомена неотдавнашния доклад на бившия шеф на Европейската централна банка Марио Драги, в който се анализират икономическите недостатъци на ЕС, подчертавайки спадащите продажби, износ и печалби, както и фрагментацията на пазара и публичните разходи за космоса. „Рискуваме да изостанем“, предупреди Кубилюс.
Еврокомисарят също така предложи на правителствата и частните компании съвети за това как да помогнат на сектора: „Купувайте европейско“ и „купувайте на едро, индустрията се нуждае от ясни поръчки“.
През декември ЕС се ангажира да изгради съзвездие от сателити на стойност 10,6 млрд. евро, което ще осигури на блока криптирана глобална интернет връзка в опит да предостави местна алтернатива на Starlink на Мъск.


Евростат: България е №1 по поскъпване на горивата в ЕС
Заплахата от екстремни слънчеви бури може да е много по-сериозна, сочи изследване на НАСА
Българският паспорт сред най-силните в света, осигурява безвизов достъп до 178 държави
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Санчес: Следващото поколение изтребител ще бъде семейство от платформи
Санчес: Днес за да си адекватен, трябва да си по-бърз
Санчес: За F-35 си партнираме с Италия, Германия, Финландия
Санчес: Създаваме индустриални партньорства в Европа
Майкъл Хейг: Най-лошия сценарий е недостигът на горива
Subaru се отказа от мекия хибриден боксер
Какво има в гаража на Брайън Мей
BMW променя правилата за избор на автомобил
Tesla най-накрая пусна велосипед
Nissan Leaf получи „гореща“ версия Nismo
Подиграха се на мрачния Жерар Пике на шоуто на Шакира на финала на Мондиала
Преди да стане на 57 г.: Джей Ло се показа във ваната
Зодиите, които много страдаха, но сега ще намерят истинската любов
Украйна сваля новите руски крилати ракети "Бандерол" със 76-годишни оръдия ВИДЕО
ЕК одобри придобиването на "Уорнър Брос. Дискавъри“ от "Парамаунт“