Владимир Путин и „други враждебни участници“ могат да злоупотребяват с липсата на регулация за платформата Telegram, за да разпространяват фалшиви новини в източните страни на Европейския съюз, предупреди висш комисар на блока.
„Telegram е проблем“, заяви Вера Йоурова, заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за ценностите и прозрачността, пред телевизия Bloomberg. Тя уточни, че услугата „е особено активна в източните държави членки, където има рускоезично малцинство“.
По думите ѝ Telegram е „специален случай“, тъй като платформата твърди, че има само 42 млн. потребители в блока. Това е под прага от 45 милиона потребители, необходим за проверка съгласно новия Закон за цифровите услуги, който поставя предпазни клаузи за разпространението на вредни и незаконни материали онлайн.
Европейската комисия проверява дали цифрата е вярна. В случай че се окаже, че тя е повече от 42 милиона, ще трябва да разгледа задълбочено как работи Telegram“, коментира Йоурова.
Говорителят на Telegram Реми Вон заяви, че компанията спазва санкциите на ЕС. “Telegram не използва алгоритми за популяризиране на сензационно съдържание сред потребителите, които получават само информацията, за която изрично са избрали да се абонират”, допълни Вон.
Вижте всички новини от емисията във видеото.
Всички емисии от рубриката може да гледате тук.


Борис Бонев: МВР да проверява скъпите коли
12 простреляни на улицен фестивал в Охайо
Условията за туризъм в планините са добри, но времето е променливо
Страхотен успех! Никола Цолов спечели в Монако
Туристическият бранш търси нови решения за справяне с недостига на кадри
Стачка на профсъюзи заплашва да помрачи откриващия мач на Мондиал 2026
Украйна удари Санкт Петербург след отказа на Путин за преговори
САЩ трябва да търсят компромис, а не конфронтация с Куба
Екстремните метеорологични условия ще доведат до разходи от 20 трилиона долара
Започва нова ера за колекционерските коли
Най-скъпите катастрофи в историята
Десетки класически коли са погребани в каньон в Юта
Защо почти всички китайски коли са с 1.5-литров двигател?
Изненада: Отдавна спрян модел се оказа номер 1 в България
Това модерно Porsche 917 използва костите на Carrera GT
Ретро парад с над сто автомобила в Козлодуй
Гърция готви данък върху печалбите от криптовалута
Четири от 9-те оградени имота в "Баба Алино" са държавна собственост
Тейлър Суифт може да се ожени на 3 юли в Ню Йорк
Над 90 акта за собственост в Баба Алино са били издадени през март