Притесненията за политическото и икономическото бъдеще на Хонконг се засилват, докато продемократичните протести продължават и включват все повече насилие, а Китай дава да се разбере, че е възможна силова намеса.
Евентуална намеса на китайски войници може сериозно да навреди на позициите на Хонконг като стабилен международен финансов център и врата за глобалния капитал, вливащ се във втората по големина световна икономика. Нито един друг китайски град, дори Шанхай, не може да поеме тази роля в обозримо бъдеще, пише в свой цитиран от БТА анализ Ройтерс.
Защо Китай се нуждае от Хонконг такъв, какъвто е?
Китай все още има всеобхватни системи за контрол върху капитала и често се намесва във финансовите си пазари и банкова система. В същото време Хонконг е една от най-отворените икономики в света и един от най-големите пазари за акции и облигации.
Размерът на хонконгската икономика в момента може да е еквивалентен на само 2,7 на сто от тази на континентален Китай, в сравнение с 18,4 на сто през 1997 г., когато се върна под управлението на Китай, но територията има несъразмерно голямо влияние поради финансовата си и правна системи, които са от световна класа.
Всичко това е възможно поради уникалната му система на управление.
По силата на формулата "една страна, две системи", договорена като част от предаването на територията от Великобритания на Китай, на Хонконг са гарантирани свободи, които са недостъпни на континента като свобода на словото и независима съдебна власт.
Тези свободи дават на Хонконг специален статут в международен план, позволявайки му да договаря търговски и инвестиционни споразумения независимо от Пекин - например, на Хонконг не се налага да плаща митата, които САЩ налагат на китайския внос.
Освен това те означават, че чуждестранните инвеститори имат повече доверие в правната и управленческа системи на Хонконг. Китайската съдебна система отговаря пред Комунистическата партия.
Какво е заложено на карта?
Китай използва хонконгските пазари на валута, акции и облигации, за да привлича чуждестранни капитали, а международни компании използват Хонконг като отправна точка, за да се разширяват в континентален Китай. По-голямата част от преките чуждестранни инвестиции в Китай продължават да преминават през града.
Повечето от най-големите китайски фирми, от държавната Китайска индустриална и търговска банка, до частни предприятия като Тенцентс холдингс, са листвани на хонконгската борса, често като трамплин за експанзия в световен мащаб.
Миналата година китайски компании спечелиха общо 64,2 милиарда долара - близо една трета от общата сума за целия свят - чрез Първично публично предлагане (ППП), но само една трета от това дойде от компании, листвани в Шанхай и Шънчжън, показват данни на Refinitiv, в сравнение с 35 милиарда в Хонконг.
"Свързващи" схеми, обвързващи хонконгската борса с тези в Шанхай и Шънджън също така осигуряват основния път, по който чужденци купуват акции на континентални предприятия.
Китайските предприятия използваха хонконгския пазар за облигации за 33 на сто от 165,9 милиарда долара от полученото от чужбина финансиране миналата година, показват данните на Refinitiv.
Китайски банки притежават повече активи в Хонконг - 1,1 трилиона долара през 2018 г. - отколкото кредиторите от който и да е друг регион, според данни на Хонконгското управление по валутните резерви, компилирани от Natixis. Тази цифра се равнява на приблизително 9 на сто от годишния БВП на Китай.
Загубата на толкова голям финансов канал рискува да дестабилизира вече забавящата се китайска икономика, отслабвайки доверието, че Комунистическата партия може да продължи да осигурява просперитет след добрите резултати, постигнати в продължение на десетилетия.
Освен другите тесни връзки, през пристанището на Хонконг продължават да преминава значителна част от китайския внос и износ. През 2018 г. градът беше и най-големият търговски партньор на Китай в сферата на услугите, с пазарен дял от над 20 на сто, надхвърлящ 17-те на сто на САЩ, казва китайското министерство на търговията.
Хонконг има централно значение и за дългосрочните амбиции на Китай да превърне юана в широкоизползвана международна валута, конкурираща американския долар. Макар и да му предстои дълъг път, постигането на тази цел би засилило интереса на света към успеха на Китай, както и влиянието на Пекин.
Как може всичко да се обърка?
Пекин заяви, че няма да стои и да гледа, ако безредиците в Хонконг заплашат китайската сигурност и суверенитет. Китайки представители са казвали, че събитията в Хонконг са вътрешен въпрос и са порицавали чуждестранната намеса.
Но много чуждестранни лидери призоваха към сдържаност.
Някои американски сенатори заплашиха да внесат поправки към приетия през 1992 г. закон за политиката към Хонконг и да спрат да го третират като отделна митническа територия от континентален Китай. Това зависи от тяхната оценка дали Хонконг е в достатъчна степен независим от Пекин. Всякакви действия на континентални войски вероятно биха били решаващ фактор за тази оценка.
Дори ако Пекин не прибегне до т.нар. "ядрена опция" с използване на войски, признаци за по-открита и директна намеса в делата на Хонконг и продължаващи улични сблъсъци може да подтикнат глобални инвеститори да потърсят други финансови центрове с ниски данъци и високоуважавани съдебни системи, като например Сингапур.
Колко е важен Хонконг за останалата част от Китай?
Размерът на хонконгската икономика в момента еквивалентен на 2,7 на сто от тази на континентален Китай
19:13 | 05.09.19 г. 1Снимка: Ройтерс
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
-
Енергийната мрежа на Европа е уязвима на хакерски атаки заради покривните солари
-
Конкуренти на Google разкритикуваха промените в резултатите в търсачката му в ЕС
-
Mazda замразява бизнеса си в Мексико в очакване на митата на Тръмп
-
Молдова ще създаде нова фондова борса съвместно с борсата в Букурещ
-
Петролът поскъпва, като слабото търсене компенсира рисковете за предлагането*
-
Майкъл Джордан продаде имението си в Чикаго с отстъпка от 67%
-
В Украйна чакат удар с "Орешник", трета нощ липсват руски ракети и дронове
-
Призрачните градове в Гърция показват "екзистенциалната" заплаха от демографския срив
-
Правителството не се разбра със синдикати и работодатели за Бюджет 2025
-
„Еврохолд България“ набра над 130 млн. лв. с предлагането на варанти
-
Той трябваше да спаси Intel. Вместо това изтри 150 млрд. долара от пазарната ѝ капитализация
-
След срещата си с Тръмп Виктор Орбан се обади на Владимир Путин
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
BlackRock: Световната икономика излиза от познатия цикъл на ръстове и спадове
-
Роснефт: Решението на ОПЕК+ може да превърне САЩ във водещ износител на петрол
-
Падането на Сирия е тежък удар за Путин, САЩ се канят да "заринат" Украйна с оръжия
-
Ръст на заплатите в Германия до десетгодишен връх дава надежда за икономиката
-
Собственикът на два мола в София сключи една от най-големите сделки с търговски площи в ЦИЕ
-
Морските дронове на Украйна автоматично прихващат цели и променят битките в Черно море
-
Украйна увеличава арсенала от ракети за удари по Русия, гори авиозавод в Таганрог*
-
За американците става все по-трудно да си намерят нова работа
-
80% от купувачите на жилище за собствено ползване в София ще търсят банков кредит
-
След масирания ракетен удар в Украйна САЩ премахват условията пред използването на ATACMS*
-
Британци подаряват жилищата си в опит да избегнат по-високите данъци
-
Revolut е изправена пред ново дело, след като измамници откраднаха 700 хил. евро
-
Дрон атакува областта, откъдето беше изстреляна ракетата "Орешник"
-
Русия неволно даде насоки какви са загубите ѝ в Украйна
-
Жилищният пазар в България вече проявява склонност да надценява имотите
-
"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ
-
Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива
-
Австрия се готви да сложи край на над половин век зависимост от руския газ
Още от Свят виж още
Коментари
Финанси виж още
-
Молдова ще създаде нова фондова борса съвместно с борсата в Букурещ
-
Петролът поскъпва, като слабото търсене компенсира рисковете за предлагането*
-
Технологичният индекс Nasdaq за първи път премина границата от 20 хил. пункта
-
България ще сключи договор с ЕИБ за до 250 млн. евро за съфинансиране на европроектите
-
Германското правителство наема Rothschild като съветник за своя дял в Commerzbank
-
SOFIX отчете 0,56% спад до 844,03 пункта
преди 5 години Хонг Конг е важен за Китай чисто геополитически. Той бе първата стъпка към връщането на Тайван. Днес е 2.7%, утре ще бъде 0.27% от икономиката на Китай. За китайците е важно да изгонят американците от Южнокитайско море. Това се казва мислене за 100 години напред. Хонг Конг е само една островна дискотека, която е оставена да лудува до среднощ. След години ще рецитират заветите на Мао по-добре и от самия него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар